07.07.2020 07:34

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru. V autorské inscenaci Mariána Amslera hrají Jiří Böhm, Michal Bednář, Milada Vyhnálková a Natália Drabiščáková.

„O klimatické změně se dozvěděla poprvé, když jí bylo osm let. Nechápala, proč nikdo ten problém neřeší. V 11 letech upadla do depresí a přestala mluvit. Později jí byly diagnostikovány Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus. Sama říká, že díky selektivnímu mutismu mluví, jen když je to potřeba," uvádějí tvůrci inscenace.

V 15 letech se Greta stala celosvětovým symbolem boje proti změně klimatu. Divadelníci se zamýšlejí, zda svět musel čekat na iniciativu patnáctileté dívky a zda se podaří Gretě Thunbergové dosáhnout toho, aby ekologii začali seriózně vnímat vrcholní politici, nebo zda je dívka obětí „klimatické mafie". Ptají se, co se s nejúspěšnější influencerkou celé jedné generace i s touto generací stane, až dospěje.

Letní scéna Vily Štvanice letos také uvede pátý ročník série divadelních plenérových událostí Antická Štvanice, která každoročně uvádí inscenace antických dramat, či her s antickým námětem. Letošní ročník doplní dosavadní dramatickou nabídku o českou premiéru římské tragédie Šílený Herkules z pera Lucia Annaea Seneky. Režie se ujal Tomáš Loužný a premiéra je 31. července.

https://vilastvanice.cz/events/greta/

https://divadlo-leti.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, sd