05.08.2022 10:33

Na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově bude mít premiéru oratorium Mesiáš od Georga Friedricha Händela

Jihočeské divadlo ve čtvrtek poprvé představí před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově inscenaci oratoria Mesiáš od Georga Friedricha Händela. Na programu bude do 14. srpna. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení Jihočeského divadla.

„Poprvé v historii otáčivého hlediště vystřídá inscenování romantických oper barokní oratorium. Do biblického příběhu Mesiáš vstoupíme skrze postavy Schwarzenbergů – zakladatelů barokního divadla v Českém Krumlově a letohrádku Bellaria v zámeckém parku," řekl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek. Dodal, že na inscenaci soubor opery posílí specializovaní hráči na dobové nástroje a vyškolení sólisté v oboru barokního zpěvu.

Inscenace chce vrátit diváky do časů, kdy oratorium v Anglii vzniklo, a v nichž se vládnoucí rod Schwarzenbergů v parku věnoval nejrůznějším divadelním aktivitám. Režijní koncepci vytvořil a nastudoval umělecký šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař, který patří mezi specialisty na velké plenérové scénické projekty v Česku i v zahraničí. Autorem hudebního nastudování a dirigentem je šéfdirigent orchestru opery Jihočeského divadla David Švec.

Kromě Mesiáše Jihočeské divadlo připravilo na letošní sezonu před točnu ještě jednu premiéru, rodinný titul Úplně celá česká historie. Kromě toho reprízuje představení Muž dvojhvězdy v režii Petra Formana, muzikál Divotvorný hrnec, detektivní komedii Pes baskervillský a komedii Da Vinci. Základní vstupné na otáčivé hlediště zůstalo stejné jako loni. Lístek na činohru stojí průměrně 961 korun.

Příští rok chystá divadlo před točnou dvě premiéry: činohru Rozum a cit podle románu Jane Austenové a balet inspirovaný malířem Egonem Schielem. Na repertoár se vrátí komedie Ženy Jindřicha VIII. s Petrem Rychlým v hlavní dvojroli.

Točna v Českém Krumlově přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb. Loni přilákalo Jihočeské divadlo na otáčivé hlediště 52.600 diváků. Odehrálo tam 86 představení, tržby ze vstupenek mělo 47,2 milionu korun, přičemž tržby divadla za celý loňský rok byly 52,3 milionu. Návštěvnost scény, kde se předloni i kvůli pandemii covidu-19 nehrálo, byla přes 97 procent. Od roku 1958 navštívilo točnu 2,4 milionu diváků.

https://www.otacivehlediste.cz/

Autor článku: ČTK: rek, sd