09.05.2007 00:00

Na piazzetě Národního divadla začala stavba Boudy

Praha 9. května (ČTK) - Na piazzetě Národního divadla v Praze (ND) začala stavba Boudy, v níž česká první scéna uvede koncem sezony texty nedávno zesnulého filozofa Egona Bondyho.

Mluvčí činohry Tomáš Staněk ČTK řekl, že je s herci nastudují režiséři Jan Nebeský, Viktorie Čermáková, Daniel Špinar a členové souboru Buchty a loutky. V hlavních rolích vystoupí například Eva Salzmannová, Jaromíra Mílová, David Matásek, Ondřej Pavelka, Kateřina Buriánová a Milan Stehlík.

"Premiéra se uskuteční 13. června. Projekt bude uveden pouze v deseti reprízách, z nichž ta poslední se uskuteční 24. června," dodal Staněk. Podle něj je Bouda od počátku koncipována jako alternativa k "velkému" Národnímu divadlu. A to ať v rozměru architektonickém, to je kapacitou diváků, svou dočasností, ale hlavně svým obsahem. Neboť jde o texty, které by v hlavním proudu dramaturgie jen těžko hledaly místo.

Podle šéfa činohry české první scény Michala Dočekala šel málokterý autor druhé poloviny minulého století tak výrazně a dlouho mimo hlavní proud či proti němu jako Zbyněk Fišer alias Egon Bondy. "Od konce čtyřicátých let až do současnosti byl solitérem, který se vymyká a vždy reaguje jakýmsi protipohybem. Důkazem toho budiž reakce tohoto celoživotního Pražáka na rozdělení republiky - přestěhoval se do Bratislavy," uvedl Dočekal. V uvedení textů této výjimečné osobnosti spatřuje naplnění jednoho z hlavních cílů projektu Bouda - uvádět texty a inscenace, které by jinak v Národním (a možná ani v žádném jiném) divadle nebylo možné spatřit.

"Čili, řečeno slovy Bondyho přítele Hrabala: Učinit nemožné skutečností," dodal šéf činohry.

Jiří Borovička kš

Autor článku: ČTK