15.06.2011 15:14

Na premiéru rockového muzikálu Juan přijede i Jarek Nohavica

Divadelní sezona 2010/2011 v Městském divadle Zlín jde do finále. Na sklonku června čeká diváky jedinečná lahůdka, která potěší zejména milovníky hudebního divadla: rockový muzikál Juan v režii Petra Veselého. Vychází z opery Wolganga Amadea Mozarta Don Giovanni a z textu Molièrovy hry Don Juan. O překlad Mozartových árií se postaral známý český písničkář a básník Jarek Nohavica, který přislíbil i účast na světové premiéře. Ta se uskuteční v neděli 26. června v 19 hodin ve Velkém sále. Už v pátek 24. června v 17 hodin uvidí Juana první diváci na předpremiéře. Na jevišti vystoupí i živá rocková kapela. Hlediště se na oba termíny již hojně zaplňuje, stále ještě je však možné sehnat lístky přes pokladnu i web divadla. 

„Postava Dona Juana se objevuje ve světové literatuře už značnou řádku staletí. Podařilo se mu dokonce vklouznout i do ostatních umění jako je divadlo, hudba, tanec, malířství a další. Ale to stále není všechno. Juanovský archetyp je tak odolný, že plynule z umění přešel i do běžného života. Jen vzpomeňte kolik donchuanů jste za život už potkali...,“ říká dramaturg zlínského divadla Miroslav Ondra.

„Ovšem Mozart oblečený do rockového kabátku, který speciálně pro zlínské divadlo ušil brněnský muzikant Zdeněk Kluka, bude možná Mozart, jakého jste ještě neslyšeli,“ doplnil dramaturg.

Na jevišti bude hrát živá rocková sestava pod vedením Romana Ježe, který se také částečně podílí na nastudování a aranžmá, ve složení kytary, klávesy, bicí a dechy – trubka, trombón, saxofon a flétna. „Je to seskupení volně hrajících muzikantů, částečně z Brna a částečně ze Zlína z Filharmonie Bohuslava Martinů,“ přiblížil režisér inscenace Petr Veselý.

„Libreto, které původně pro Mozarta napsal Lorenzo da Ponte, přebásnil do češtiny Jaromír Nohavica. Když jsem s ním jednal o tom, zda to vůbec můžeme dělat, tak byl nadšený. A přislíbil i svoji účast na premiéře!“ dodal režisér Petr Veselý.  

Speciální ochutnávku z představení dopřálo svým fanouškům divadlo na svých webových stránkách i divadelním facebooku, na kterých je možné si poslechnout písničku z muzikálu v podání Radovana Krále.

Muzikál přitom přímo naváže na úspěch dnes již legendární inscenace Manon, jež měla premiéru v roce 2000 a pod níž byl podepsán stejný tvůrčí tým. Autorem scény je například Milan Popelka, který nedávno vzbudil velký ohlas se scénou do zlínské jevištní adaptace slavného filmového příběhu Je třeba zabít Sekala a který s režisérem Petrem Veselým často spolupracuje.

„Výtvarně nekopírujeme dobu vzniku díla, je to spíš uchopené v abstrakci, bezčasí. Kostýmy jsou blízké výrazným módním výstřelkům současných exkluzivních návrhařů. Jejich půdorysem je zlatá mládež, která si bere ze života, co ji napadne, a nepřemýšlí o důsledcích,“ přiblížil režisér, pod jehož vedením se diváci mohou těšit na hvězdy zlínského divadla Radovana Krále, Kateřinu Liďákovou, Gustava Řezníčka, Marka Příkazkého, Hanu Briešťanskou, Evu Daňkovou, Jana Leflíka, Ivana Řeháka, Zdeňka JulinuRostislava Marka.

Poklevetit si o světové premiéře rockového muzikálu podle Mozarta Juan, o donjuanství a o vzniku tohoto jedinečného spojení Mozartova Dona Giovanniho a Molièrova Dona Juana si mohou všichni zvědavci na Klevetivé středě 22. června v 17 hodin na jevišti Velkého sálu. Ke klevetivému stolu zasednou: Marek Příkazký (Juan), Radovan Král (Sganarel), Hana Briešťanská (Elvíra) a Petr Veselý (režisér a autor scénáře). Každý z publika má přitom šanci vyhrát dvě vstupenky na tuto hru.

Autor článku: Hana Šmardová

Na premiéru rockového muzikálu Juan přijede i Jarek Nohavica