07.06.2022 11:32

Na Svět knihy přijede jeden z nejuznávanějších německy píšících dramatiků současnosti Švýcar Lukas Bärfuss 

Na pražský knižní veletrh Svět knihy přijede jeden z nejuznávanějších německy píšících dramatiků současnosti Švýcar Lukas Bärfuss (*1971).  Neméně pozornosti si zaslouží i jeho prozaická tvorba, od roku 1997 působí jako spisovatel na volné noze a učí na řadě vysokých škol ve Švýcarsku a Německu.

Mezi lety 2009 a 2013 pracoval jako dramaturg v Schauspielhaus Zürich, Jeho romány byly přeloženy do dvaceti jazyků, jeho hry se hrají po celém světě. Ve svých dílech provokuje a dráždí: Zabývá se aktuálními a znepokojivými tématy, ať už jde o roli rozvojové pomoci při genocidě ve Rwandě, sebevraždu jeho bratra, stalking nebo sexuální život mentálně postižené mladé ženy. Za svá díla získal řadu ocenění, mimo jiné Berlínskou literární cenu (2013), Švýcarskou knižní cenu (2014) a nejprestižnější cenu pro německojazyčnou literaturu Cenu Georga Büchnera (2019).

V sobotu 11.06. od 13 hodin se v Ateliéru Evropa odehraje čtení a diskuze s autorem v rámci literárního programu německojazyčné literatury Das Buch: tématem bude jeho román Koala, ve kterém se autor vyrovnává se sebevraždou svého bratra a podniká tak poutavou cestu do vlastního nitra i do dějin tohoto společenského fenoménu. Rozhovor s autorem a s překladatelkou Terezou Semotamovou bude moderovat germanista a „Bärfussolog“ Jan Trna. Autorské čtení a následná debata s autorem proběhnou v němčině a budou tlumočeny do češtiny.

Lukase Bärfusse uvidíte ještě jednou a to v rozhovoru se španělským dramatikem Juanem Mayorgou. Akce nazvaná „Dramatici jsou participativní spisovatelé” se uskuteční pod hlavičkou Světa knihy v sobotu 11.06. od 18 hodin v Autorském sále. Diskuze proběhne v angličtině a bude tlumočena do češtiny.

Další informace o čtení naleznete na stránkách Das Buch a v programu Světa knihy.

Autor článku: Eva Lockl, foto: © Lea Meienberg