26.03.2006 00:00

Na Třebíčské loutkářské jaro přišlo přes 600 diváků

Třebíč 26. března (ČTK) - Kolem šesti stovek malých i velkých diváků se přišlo v pátek a v sobotu podívat na celkem osm představení 40. ročníku Třebíčského loutkářského jara. Větší zájem byl o klasické pohádky, které se hrály ve velkém sále Národního domu. Porota v závěru festivalu doporučila do širšího výběru k účasti na národní přehlídku Loutkářská Chrudim soubor Ruce nohy na špagátě z Kyjova s inscenací hry Antonína Wolfa Kecafán neb Hacafán, řekla dnes ČTK Stanislava Štěpánková z pořádajícího Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení.

Do doprovodného programu v Chrudimi - Okénka loutkářských tradic, jež je letos věnován marionetám, pak porota doporučila loutkářský soubor Klubíčko Klubu kultury Napajedla s pohádkou Tři zlaté vlasy děda Vševěda podle scénáře Ivy Peřinové.

Na Třebíčském loutkářském jaru diváci viděli osm inscenací a v nich hrdiny shora voděné na nitích - marionety, maňásky na rukou loutkoherců i ploché loutky a živé herce. Těm úplně nejmenším byla určena autorská pohádka nestora místního divadla Miloše Blahy Drak Dvojhlavák, dospělým třeba Konec Faustů v Čechách aneb Kdo odejde, když neodejde Václav a kdo neodejde, když Václav odejde, kterou nastudovali Kyjovští.

Výkony zúčastněných souborů hodnotila po každém představení čtyřčlenná porota složená z učitelů uměleckých škol a praktických loutkářů. "Doyenem poroty a zároveň duší přehlídky je Miloš Blaha, který vede loutkářský soubor Zdravíčko už 45 let a stál u vzniku festivalu," uvedla Štěpánková.

Náklady na uspořádání přehlídky přišly na zhruba 25.000 korun. Organizátorům na ně přispěl také kraj Vysočina. Vydán bude almanach s fotografiemi a statistickým přehledem souborů, které se v historii festivalu zúčastnily. Za 40 let do Třebíče přijelo kolem 60 souborů.

Tradice Třebíčského loutkářského jara vznikla v roce 1967 zásluhou tamní Maňáskové scény Zdravíčko. Přehlídka měla střídavě charakter krajské soutěžní akce a meziokresní přehlídky. V posledních letech je mezikrajovou soutěžní přehlídkou pro Vysočinu a kraje Zlínský a Jihomoravský.

Jaroslava Mikešová kš

Autor článku: ČTK