13.12.2007 00:00

Na zámcích na Vysočině budou adventní prohlídky i živé betlémy

Jihlava 13. prosince (ČTK) - O nadcházejícím víkendu připravili pro návštěvníky zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku a také v Telči na Jihlavsku adventní prohlídky spojené s řemeslnými jarmarky, živým betlémem či divadlem a výstavou. V Telči Vánoce na zámku začínají už v pátek tradičním Předvánočním koledováním Nezmarů. V kraji Vysočina je přes 60 muzeí a galerií, téměř všude mají výstavu s vánoční tematikou. Někde budou mít otevřeno i na Štědrý den a Nový rok.

Zatímco v minulých letech si mohli návštěvníci o adventním víkendu v Telči prohlédnout vánočně vyzdobený byt posledních majitelů Podstatzkých, tedy trasu B, tentokrát se Vánoce na zámku přesunuly do zámecké galerie, řekl ČTK kastelán Bohumil Norek. V sobotu odpoledne bude na nádvoří živý betlém v podání folklorního souboru Podjavořičan. Klid a pohoda návštěvníky čeká také v městském muzeu na prvním nádvoří zámku, kde si mohou připomenout klasické staročeské svátky s vůní purpury a pohyblivým betlémem.

Stejnojmenná akce - Vánoce na zámku - bude o víkendu také v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Součástí prohlídky bude řemeslný jarmark, divadlo a výstava Vánoce a světlo, řekl ČTK kastelán Radim Petr. Na hradě Lipnici na Havlíčkobrodsku se bude konat tradiční adventní koncert středověké hudby s betlémem, ale až 22. prosince. Ostatní památky jsou zavřené.

Sváteční atmosféru mohou lidé zajít načerpat i do muzeí a galerií. Třeba v Muzeu Vysočiny v Třebíči mají otevřeno i na Štědrý den a na Silvestra. Ve dvou okruzích prohlídek nechybí betlémy. Jejich tvorba v regionu sahá až do poslední čtvrtiny 18. století. Zatímco v Třebíči se prosadily výhradně figurky lepenkové, v dalších betlemářských střediscích - v Jihlavě, v Telči a v Třešti - převládly figurky vyřezávané ze dřeva.

V kostelích budou betlémy k vidění od Štědrého dne do 2. února. Nejstarší a největší je v kraji v chrámu Nanebevstoupení Panny Marie v minoritském klášteře v Jihlavě. V průvodu s dary pro Ježíška jsou v něm i středověcí jihlavští havíři. Zajímavý betlém je i v chrámu svatého Jakuba, jehož autorem je farář Metoděj Florian.

mi mka

Autor článku: ČTK