22.09.2022 10:04

Na zámku Jezeří byl po dvou letech otevřen opravený divadelní sál

Na zámku Jezeří u Horního Jiřetína na Mostecku byl po dvou letech otevřen opravený dvoupatrový divadelní sál. Rekonstrukce vyšla téměř na 30 milionů korun. Už tento víkend si budou moci sál prohlédnout také návštěvníci, kromě toho na ně bude čekat i bohatá květinová výzdoba. ČTK to dnes řekla kastelánka památky Hana Krejčová.

Stavební obnova spočívala zejména ve výměně nosníků eliptické kopule, poškozených částí krovu a dřevěného bednění. Byly doplněny chybějící části balkonu, odborníci restaurovali poškozené okenní výplně i žaluzie.

"Plánuji do vedlejších prostor expozici, co se týká hudebního života na Jezeří. Máme i zajímavé exponáty, jsou to třeba rekvizity ze zámeckého divadla nebo původní notové materiály," uvedla kastelánka. Rekvizity se na zámku našly při opravě střechy už před několika lety. Byly schované mezi stropem a podlahou. Samotný divadelní sál pak bude sloužit zejména ke konání koncertů.

Sál je v ČR unikátní, prolínají se v něm totiž dva slohy. Spodní část je barokní a druhá část pochází z 19. století. Před zahájením oprav byla místnost v havarijním stavu a práce na ní podle kastelánky ještě nekončí. "Měla by tu být historická svítidla, která byla po obvodu, včetně centrálního lustru, který dělá to gros," doplnila Krejčová.

Po instalaci světel a dalších drobných úpravách sálu, v němž si zahrály světově známé osobnosti své doby, například skladatel Joseph Haydn, se zámek chystá i na rekonstrukci císařských pokojů v bočních křídlech památky. V nich jsou fresky a malby z hudební tematikou.

Klasicistní koncertní sál si nechal začátkem 19. století přestavět z barokního divadelního sálu František Maxmilián Lobkowicz v době, kdy sláva dramatu pomalu upadala. Lobkowicz byl mecenášem a fanouškem Ludwiga van Beethovena, ten mu dokonce věnoval tři ze svých symfonií. Třetí, Eroica Es dur, měla privátní provedení na Jezeří, kde poprvé zazněla. Zda na zámku hrál i slavný skladatel, se zatím nepotvrdilo ani stoprocentně nevyvrátilo.

Zámek Jezeří se jako první památka dostal na seznam sedmi nejohroženějších památek Evropy, který v roce 2020 zveřejnila organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra. Cílem je upozornit na památky veřejnost i soukromníky, usilovat o jejich záchranu a zajistit těmto památkám udržitelnou budoucnost. Zámek Jezeří se měl původně kvůli těžbě zbourat, později bylo rozhodnuto, že na svahu Krušných hor zůstane.

Autor článku: ČTK: trs, hj; Foto: Jan Beneš, ČRo