18.03.2007 00:00

Nadace Alfréda Radoka oficiálně zveřejnila držitele výročních cen

Praha 18. března (ČTK) - Poté, co minulý týden omylem pronikly na veřejnost některé z výsledků výročních ocenění české divadelní kritiky za rok 2006 - Cen Alfréda Radoka, se Nadační fond nesoucí jméno tohoto významného českého divadelníka rozhodl oficiálně zveřejnit vítěze všech kategorií. Ceny budou předány v přímém přenosu České televize 31. března v pražském Divadle v Dlouhé.

"Česká televize pracuje na úpravě konceptu scénáře celého večera tak, aby odpovídal nastalé situaci a zároveň zůstal poctou vítězům i všem nominovaným," řekla ČTK Klára Procházková a tlumočila stanovisko představitelů nadačního fondu. Velmi litují pochybení, kvůli kterému byly na internetových stránkách časopisu Svět a divadlo předčasně zveřejněny výsledky, na jejímž základě jsou Ceny Alfréda Radoka udíleny.

Nejlepší inscenací roku je opera La clemenza di Tito pražského Národního divadla, která měla v režii Karla-Ernsta a Ursely Herrmannových premiéru loni v říjnu. Bodovala i v dalších dvou kategoriích, když Radokovy ceny za nejlepší ženský herecký výkon získá americká pěvkyně Kate Aldrichová a za scénografii Karl-Ernst Herrmann.

Ocenění za mužský herecký výkon převezme Martin Finger za titulní roli ve hře Thomase Bernharda Světanápravce, jak ji v pražském Divadle Komedie nastudoval režisér Dušan D. Pařízek.

Divadlem roku bude vyhlášeno Dejvické divadlo Praha, ocenění za nejlepší domácí hru přisoudili kritici textu Ivy Klestilové Má vlast.

V kategorii Nejlepší hudba na prvním místě skončili dva skladatelé. Vladimír Franz, který spolupracoval na inscenaci hry Heinricha von Kleista Amfitryon, jak ji režisérka Hana Burešová připravila v Městském divadle v Brně, a Petr Kofroň. Ten připravil na stejné scéně s režisérem Zdenkem Plachým a Jiřím Šimáčkem projekt Magická flétna. Talentem roku se stane herečka Ivana Uhlířová.

Na večeru budou zároveň oceněny nejlepší texty z anonymní dramatické soutěže Alfréda Radoka. První místo zůstane neuděleno, na dvou dalších se objevili Kateřina Rudčenková za hru nazvanou Niekur a autor hry Mesto v protismere Roman Olekšák. Během přímého přenosu bude vyhlášena Cena Českého rozhlasu pro jeden z dramatických textů z této soutěže.

Opět bude možno hlasovat formou SMS zpráv o Ceně diváků, kterou uděluje Česká televize. Do finále se po prvním kole probojovaly inscenace Městského divadla Zlín Smrt Hippodamie, dva projekty pražského Divadla v Dlouhé Standa má problém etc. a Maškaráda, představení Městského divadla Brno V jámě lvové a Balady brněnského Národního divadla.

Podle šéfredaktora časopisu Svět a divadlo Karla Krále, který anketu kritiků spolupořádá, se výsledky na internetu objevily nedopatřením, když se ocitly v sekci upozorňující na připravované číslo.

Jiří Borovička snm

Autor článku: ČTK