27.11.2018 11:03

Nadace Leoše Janáčka ocenila Národní divadlo moravskoslezské

Ředitel NDM Jiří Nekvasil převzal ocenění od Nadace Leoše Janáčka. Nadace udělila pamětní mediali za mimořádnou interpretaci díla skladatele a za to, že se v roce 90. výročí Janáčkova úmrtí NDM stalo uvedením opery Osud druhým divadlem na světě, které ve své historii nastudovalo všechny opery skladatele. Medaili  převzal ředitel Nekvasil z rukou předsedy správní rady nadace Vladimíra Richtera a ředitelky Ludmily Němcové přímo na jevišti Mahenova divadla v Brně před uvedením Osudu v rámci festivalu Janáček Brno 2018.  

Hostování ostravské opery bylo součástí programu mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno 2018.  Dostalo se jí vřelého přijetí publika. Šestý ročník festivalu (bienále) věnovaného Janáčkově hudbě skončí v Brně 5. prosince.

Jak psáno výše, dnem říjnové premiéry Osudu se ostravské NDM stalo teprve druhým divadlem na světě, které ve své historii postupně uvedlo celé operní dílo Janáčkovo. Prvním bylo Národní divadlo Brno. „V Národním divadle moravskoslezském měla s úspěchem premiéru Janáčkova Její pastorkyňa hned v první sezóně v listopadu 1919. V meziválečném období byly na prknech divadla uvedeny téměř všechny jeho opery. Na neprávem opomíjený Osud se dostalo až nyní,“ řekl už při příležitosti premiéry režisér inscenace Jiří Nekvasil. Hudební nastudování Jakub Klecker, režie Jiří Nekvasil, scéna Daniel Dvořák, kostýmy Simona Rybáková.

Ostravskou inscenaci po režijní a interpretační stránce hned po premiéře ocenil a výkon Martina Šrejmy v roli skladatele Živného vyzdvihnul například vedoucí katedry zpěvu  a operní režie HAMU Ivan Kusnjer. „Poprvé jsem slyšel tenora, který to má zcela v moci. Je přesný typ do Janáčkových oper, neměl jsem problém mu rozumět při tak složitém textu,“ řekl profesor Kusnjer.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová