22.01.2009 00:00

Nadcházející víkend v pražském Karlíně bude plný divadla

Praha 22. ledna (ČTK) - Třináct inscenací amatérských divadelních souborů bude uvedeno od 23. do 25. ledna v zimní části 11. ročníku přehlídky Karlínské jeviště. V tamním Domě dětí a mládeže ji pořádá občanské sdružení Divadlo a život ve spolupráci s Karlínským spektrem a Amatérskou divadelní asociací. 

"Už předloňský desátý ročník této přehlídky a divadelní dílny se do tradičního listopadového víkendu nevešel a bylo nutno uspořádat jeho lednové pokračování. Stejný zájem provází přehlídku Karlínské jeviště i teď. Loni v listopadu se uskutečnilo v domě na Karlínském náměstí 18 divadelních představení; současných 13 na ně naváže," řekl ČTK organizátor Milan Špale. 

Program přehlídky nabídne podle něj žánrově pestrou kolekci, v níž nechybí detektivní hra, několik komedií a klasických dramat a hlavně čtyři pohádky pro děti. "Z autorů, kteří se zde budou zastoupeni, jmenujme především Agathu Christie, Nikolaje Vasiljeviče Gogola, Jeana-Paula Sartra, Aloise Jiráska a Erika-Emmanuela Schmidta," dodal Špale. Kromě ochotníků z metropole se pražskému publiku představí i přední kolektivy z dalších českých regionů. Konkrétně soubor Svatopluk z Benešova, Havlíček z Neratovic, Tyl z Čelákovic a teplický soubor s názvem 4 pod peřinou. 

Karlínské jeviště bylo zpočátku koncipováno jako nesoutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů. Byla určena především těm ochotnickým tělesům, která se z nejrůznějších důvodů obvykle neúčastní přehlídek, z nichž lze postoupit na významnější festivaly. Toto divadelní setkání mělo vždy formu dílny, kde klasickou porotu nahradil lektorský sbor, jehož členové s ochotníky každou jejich produkci rozebrali a poradili jim. V průběhu let se toto zaměření vyvíjelo, kromě začínajících souborů se přehlídky účastní i zkušenější kolektivy. "I pro jejich členy je totiž následná diskuse poučná," vysvětlil Špale. 

V lektorském sboru Karlínského jeviště usedají například dramatik, scenárista a režisér Vlastimil Venclík, místopředsedkyně Amatérské divadelní asociace Libuše Limanová, režisér a dramaturg Hudebního divadla Karlín Luboš Šterc či dlouholetý člen této scény Jiří Koutný. 

Jiří Borovička mal

Autor článku: ČTK