19.10.2021 13:37

Nahlížení v Bechyni vykročí do nového desetiletí

Ve dnech 21.–24. října 2021 se bude konat 31. ročník Nahlížení – svébytné akce na pomezí divadelní přehlídky a tvůrčí dílny.

Po završení 30 let a po následné vynucené koronavirové pauze se do Bechyně v jižních Čechách vrací Nahlížení – celostátní dílna středoškolské dramatiky a mladého divadla – aby vykročilo do nového desetiletí své existence.

Do programu zařadili organizátoři šest inscenací mladých divadelních souborů z různých končin Česka a jednu inscenaci slovenskou. Výběr proběhl tradičně na základě videozáznamů a dalších zaslaných materiálů, dílna si ovšem zachovává své specifikum a počítá i s inscenacemi prezentovanými v rozpracované podobě. K vybraným souborům se jako vždy připojí další přihlášení zájemci, vedoucí divadelních souborů, pedagogové, studenti a členové souborů. Od čtvrtka do neděle se pak budou setkávat nejen na představeních, ale i na společných moderovaných diskusích. K těm jsou přizváni dva odborní lektoři, muzikant, performer a „fyzický básník“ z Brna Petr Váša a učitelka LDO ZUŠ v Praze 3 a pedagožka katedry výchovné dramatiky DAMU v Praze Ivana Sobková. Diskusím budou jako vždy předcházet dílny, v nichž budou účastníci netradiční formou reflektovat zhlédnutá představení.

Přehlídková část akce je volně přístupná veřejnosti. Tři z inscenací jsou zcela autorské, patří k nim i Narodeniny souboru Hromozvod ze ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitře, které jsou jakousi kolektivní úvahou nad konflikty, nenávistí a vzájemným nepřátelstvím mezi lidmi, nebo Kolem a kolem, pohybové divadlo v podání jediného autora a protagonisty, Matěje Výborného z Mostu. Jiné inscenace vznikly na základě literárních předloh, i když i v nich je autorský vklad souborů nepřehlédnutelný – platí to třeba o hře Divadla Vydýcháno ze ZUŠ Liberec Niwahanmjó cicindelidae, inspirované románem Písečná žena, jehož autorem je japonský spisovatel Kóbó Abe.

Akci pořádá NIPOS-ARTAMA ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku, Kulturním střediskem města Bechyně a občanským sdružením Tatrmani. Dílna se koná za finanční podpory Ministerstva kultury.

Podrobnější informace jsou k dispozici na www.nipos.cz

Autor článku: Josef Dušek