24.04.2019 13:49

Naivní divadlo Liberec se úspěšně představilo v čínském Shenzhenu

Ve dnech 10. – 22. dubna 2019 vystoupilo Naivní divadlo Liberec s  velikým ohlasem v Micro Theatre AMBER v Shenzhenu se svým slavným představením O beránkovi, který spadl z nebe, oceněném na řadě domácích i zahraničních festivalů. Odehrálo zde 6 představení a připravilo 2 workshopy, za mimořádně příznivého ohlasu od dětí i dospělých.

Micro Theatre AMBER, v jehož čele stojí ředitelka, paní Cindy REN, je výjimečná skupina organizující exkluzívní kulturní program pro nejmenší děti s názvem Great Minds Start Little (Velký duch se rodí v dětství). Jednou z řady jejich aktivit je kromě výtvarného rozvoje dětí i setkávání s komorně laděným loutkovým divadlem, importovaným především z Evropy. Je to zjevná snaha o protiváhu na kulturním trhu, neboť v Číně loutkovému divadlu dominantně vládnou velké, komerčně zaměřené produkce.

Hostování předcházela téměř dvouletá příprava, při které došlo, kvůli přerušované rekonstrukci prostor divadla, k několika změnám termínů. Nakonec se vše podařilo a představení očekával v AMBER Theatre zbrusu nový komorní sál, jako stvořený pro jeho malou studiovou inscenaci, určenou v Naivním divadle pro 64 dětských diváků.

Shenzhen je nové, dvanáctimilionové město, vystavěné ve stejnojmenném zálivu. Jeho historie není dlouhá, trvá něco málo přes 40 let, přesto je v Číně považováno za město s nejdynamičtějším rozvojem, zejména v posledních dvaceti letech (jako jeden z důkazů je kromě skvělého metra, mezinárodního letiště atd. uváděn i čtvrtý nejvyšší mrakodrap na světě PAFC). V Shenzhenu žijí matka a sestra současného prezidenta Si Ťin-pchinga , on sám zde býval před nejvyšší funkcí šéfem regionu.

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová

Naivní divadlo Liberec se úspěšně představilo v čínském Shenzhenu

Zahraniční divadlo

12.02.2020

Cyrano z Bergeracu v přímém přenosu NT Live

Také James McAvoy patří k filmovým hvězdám, které pravidelně vystupují na londýnském jevišti. Za posledních deset let se tam objevil čtyřikrát a pokaždé v režii provokativního Jamieho Lloyda. Ten spolu s „coolness“ dramatikem Martinem Crimpem francouzskou klasiku Edmonda Rostanda z konce 19. století Cyrano z Bergeracu radikálně zmodernizovali do odvážné, dech beroucí a duchaplné inscenace, která se rychle stala hitem přelomu roku i aktuální sezóny NT Live.

12.02.2020

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu

Přímé přenosy z londýnského Royal Opera House tentokrát potěší příznivce moderního baletu. Už 25. února budou na programu Violoncellistka a Tance ve skupinách. Zatímco v prvním případě jde o tvorbu mezinárodně vyhledávané Cathy Marston, druhá část programu má připomenout práci legendárního choreografa a Oscarem oceněného režiséra West Side Story Jeroma Robbinse.

10.02.2020

Činohra Národního divadla pořádá Emergency Briefing: Zprávy z Maďarska

Činohra Národního divadla pořádá další Emergency Briefing. Jeho cílem je upozornit na současnou situaci v Maďarsku, vyjádřit solidaritu s maďarskými divadelníky a pobavit se rovněž i o tom, zda je možné maďarským kolegům pomoci. O tom, jak se situace v Maďarsku vyvíjí a jak se maďarští umělci vyrovnávají se současnou politickou situací, bude řeč s hlavním hostem Zoltánem Imelym z Asociace scénického umění (FESZ) a nezávislého Studia K.