21.11.2019 13:27

Naivní divadlo Liberec slaví sedmdesátiny

V listopadu vyvrcholí jubilejní rok Naivního divadla, které patří ke špičkovým loutkovým divadlům, respektovaným v českém i mezinárodním měřítku. V červnu proběhl 25. ročník mezinárodního festivalu Mateřinka a na konci tohoto měsíce divadlo oslaví úctyhodné 70. narozeniny.

Na podzim roku 1949 byla založena na základech předválečného libereckého amatérského loutkářství místní pobočka Ústředního loutkového divadla v Praze, velmi záhy přejmenovaná na Krajskou loutkovou scénu. Vzniklo tak jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v tehdejším Československu, které od roku 1968 funguje pod názvem Naivní divadlo a od roku 1991 mu přibyl k názvu i Liberec.

Kulaté výročí divadlo připomíná sobě i divákům formou menu o několika chodech. Již v půli října s předstihem rozbalilo dárek v podobě nové premiéry určené mládeži a dospělému publiku. Hudebně-výtvarnou instalaci Pouť krkonošská, kterou na motivy povídky Karla Hynka Máchy a s hudbou uznávaného dua Kora et le Mechanix se souborem nastudoval Filip Homola.

Na samém sklonku listopadu pak proběhnou dva speciální večery. Nejprve vystoupí pražské Studio Ypsilon, které je s historií Naivního divadla neodmyslitelně spjaté, neboť v Liberci vzniklo, v letech 1968–1978 zde úspěšně působilo a jeho principál Jan Schmid je dokonce autorem názvu Naivní divadlo. Ypsilonka přijede ve čtvrtek 28. listopadu s hudebně taneční revue Kostky jsou vrženy aneb Don Juan, která je nejen variací na juanovské téma, ale především poctou Osvobozenému divadlu, ponejvíce pak skladateli Jaroslavu Ježkovi.

O den později, v pátek 29. listopadu, se v 17:00 hodin uskuteční v Galerii pod libereckou radnicí Setkání na výstavě s názvem Dvě výročí, která je oběma zmíněným jubileím věnována. Návštěvníci zde naleznou ukázky scénografií a loutek z mnoha starších divadelních inscenací a na fotografiích budou moci zavzpomínat na historii divadla i mezinárodního festivalu Mateřinka. Výstava zůstane v galerii až do konce roku 2019.

Narozeninový program vyvrcholí galavečerem v Naivním divadle, kde se sejdou pozvaní hosté, osobnosti společenského a kulturního života, bývalí zaměstnanci, divadelní odborníci a kolegové z ostatních divadel. V rámci večerního programu proběhne křest dvou nově vydaných publikací (graficky upravil Roman Karpaš) mapujících obě letošní výročí a také předpremiéra téměř hodinového dokumentu České televize (ČT Art) s názvem Naivní divadlo Liberec. Chybět nebude ani tradiční tombola, organizovaná hereckým souborem Naivního divadla.

Milé Naivní divadlo, tak všechno nejlepší!

Autor článku: Jana Pittnerová

Naivní divadlo Liberec slaví sedmdesátiny

Zprávy

11.12.2019

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus oslaví 10. narozeniny

CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus si v únoru příštího roku připomene deset let od založení. Průkopnická organizace veřejných cirkusových kurzů pro děti a dospělé vybudovala největší youth centrum v České republice, rozvinula obor social cirkusu, který využívá techniky nového cirkusu pro rozvoj osobnosti účastníků po všech stránkách a zlepšuje jejich sociální dovednosti, založila mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis a podporuje nově vznikající novocirkusové projekty.

10.12.2019

Ve Státní opeře pokračuje kolaudace, předána bude 15. prosince

V opravované historické budově Státní opery dnes začali instalovat nová křesla, současně pokračuje kolaudace budovy. Oficiální předání stavby Národnímu divadlu by se mělo uskutečnit 15. prosince. Původní odhad nákladů rekonstrukce byl přibližně 900 milionů korun, cena ale vzrostla na 1,3 miliardy korun včetně DPH. Důvodem navýšení byla hlavně změna technologie jevištní točny za 115 milionů korun a rekonstrukce vzduchotechniky.

05.12.2019

Východočeské divadlo Pardubice slaví 110. výročí svého otevření

Východočeské divadlo si 11. prosince připomene 110. výročí otevření nádherné secesní budovy Městského divadla v srdci Pardubic. Toto významné jubileum oslaví současní zaměstnanci divadla se svými bývalými kolegy i zástupci partnerských společností během slavnostního večera, v rámci něhož budou předána ocenění vybraným osobnostem, které se nesmazatelným písmem zapsaly do historie Východočeského divadla.