21.11.2019 13:27

Naivní divadlo Liberec slaví sedmdesátiny

V listopadu vyvrcholí jubilejní rok Naivního divadla, které patří ke špičkovým loutkovým divadlům, respektovaným v českém i mezinárodním měřítku. V červnu proběhl 25. ročník mezinárodního festivalu Mateřinka a na konci tohoto měsíce divadlo oslaví úctyhodné 70. narozeniny.

Na podzim roku 1949 byla založena na základech předválečného libereckého amatérského loutkářství místní pobočka Ústředního loutkového divadla v Praze, velmi záhy přejmenovaná na Krajskou loutkovou scénu. Vzniklo tak jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v tehdejším Československu, které od roku 1968 funguje pod názvem Naivní divadlo a od roku 1991 mu přibyl k názvu i Liberec.

Kulaté výročí divadlo připomíná sobě i divákům formou menu o několika chodech. Již v půli října s předstihem rozbalilo dárek v podobě nové premiéry určené mládeži a dospělému publiku. Hudebně-výtvarnou instalaci Pouť krkonošská, kterou na motivy povídky Karla Hynka Máchy a s hudbou uznávaného dua Kora et le Mechanix se souborem nastudoval Filip Homola.

Na samém sklonku listopadu pak proběhnou dva speciální večery. Nejprve vystoupí pražské Studio Ypsilon, které je s historií Naivního divadla neodmyslitelně spjaté, neboť v Liberci vzniklo, v letech 1968–1978 zde úspěšně působilo a jeho principál Jan Schmid je dokonce autorem názvu Naivní divadlo. Ypsilonka přijede ve čtvrtek 28. listopadu s hudebně taneční revue Kostky jsou vrženy aneb Don Juan, která je nejen variací na juanovské téma, ale především poctou Osvobozenému divadlu, ponejvíce pak skladateli Jaroslavu Ježkovi.

O den později, v pátek 29. listopadu, se v 17:00 hodin uskuteční v Galerii pod libereckou radnicí Setkání na výstavě s názvem Dvě výročí, která je oběma zmíněným jubileím věnována. Návštěvníci zde naleznou ukázky scénografií a loutek z mnoha starších divadelních inscenací a na fotografiích budou moci zavzpomínat na historii divadla i mezinárodního festivalu Mateřinka. Výstava zůstane v galerii až do konce roku 2019.

Narozeninový program vyvrcholí galavečerem v Naivním divadle, kde se sejdou pozvaní hosté, osobnosti společenského a kulturního života, bývalí zaměstnanci, divadelní odborníci a kolegové z ostatních divadel. V rámci večerního programu proběhne křest dvou nově vydaných publikací (graficky upravil Roman Karpaš) mapujících obě letošní výročí a také předpremiéra téměř hodinového dokumentu České televize (ČT Art) s názvem Naivní divadlo Liberec. Chybět nebude ani tradiční tombola, organizovaná hereckým souborem Naivního divadla.

Milé Naivní divadlo, tak všechno nejlepší!

Autor článku: Jana Pittnerová