06.09.2017 11:01

Naivní divadlo Liberec ve finských Helsinkách opět nadchlo

SAMPO 2017 – to byl název 1. ročníku mezinárodního loutkářského festivalu, organizovaného stejnojmenným divadlem sídlícím v srdci finského hlavního města Helsinky. Program složený převážně ze sólových představení obohatil ředitel Iivo Barič představením NDL „O beránkovi, který spadl z nebe“ zaměřeným na nejmenší diváky. Zhlédl je před 2 lety ve Francii a jeho snaha ukázat představení dětským divákům ve Finsku letos vyšla, především díky podpoře Ministerstva kultury ČR.

Zvolený hrací prostor v krásném sále jedinečného kulturního centra ANNATALO, určeného k rozvíjení talentů dětí a mládeže, přesně odpovídal potřebám a požadavkům NDL. Centrum ANNATALO je umístěné v rekonstruované budově staré švédské školy, v naprostém centru. Je všeobecně známé a těší se mimořádnému zájmu dětí a rodičů. Všechna 3 představení byla zaplněna a nadšeně přijímána publikem, ve kterém byla i řada kolegů a odborníků navštěvujících festival.

Rovněž ředitelka ANNATALO centra, paní Katarina Metsalampi, která byla v minulosti hostem festivalu Mateřinka, vyjádřila hercům i tvůrcům mimořádný obdiv. Režisérka Michaela Homolová, která poprvé zaskakovala za B. Kubátovou na mezinárodní akci, a dramaturg V. Peřina byli s ředitelem S. Doubravou přizváni k večerní festivalové debatě, kde hovořili o vzniku a tvorbě představení i o Naivním divadle Liberec a festivalu MATEŘINKA.

Vzhledem ke krátkosti pobytu cestovalo 7 členů souboru letecky, 2 členové dopravili výpravu trajektem z německého Travemünde do Helsinek a zpět.

Účinkování ve Finsku se zařadilo mezi další úspěšná „tažení“ Beránka po Evropě, v příštím roce se o něj významně zajímá Japonsko a jeho hlavní mezinárodní loutkářské centrum ve dvoumilionovém městě Iida (prefektura Nagano).

www.naivnidivadlo.cz

Autor článku: Jana Pittnerová

Naivní divadlo Liberec ve finských Helsinkách opět nadchlo

Zahraniční divadlo

23.09.2021

Zahraniční hosté na Jatkách78 v Pražské tržnici

Londýnské duo Nikki & JD věnující se párové akrobacii vzbudilo na festivalu Fringe v Edinburghu pozornost. Jejich vzrušující debut Knot si v roce 2019 odvezl významnou cenu Total Theatre & Jacksons Lane Award v kategorii  nový cirkus i ocenění Herald Angel Award. Show vypráví prostřednictvím dechberoucí akrobacie a tísnivého tance o až bizarní blízkosti dvou akrobatů. Premiérové české uvedení je naplánované na pátek 1. října na Jatkách78 v Pražské tržnici.

20.09.2021

Pozrite si Zlatú kolekciu slovenského profesionálneho divadla

Rok 2020 sa niesol v duchu osláv jedinečného divadelného jubilea – stého výročia založenia Slovenského národného divadla. Toto jubileum tiež možno chápať ako počiatok slovenského profesionálneho divadelníctva. Projektom s názvom Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla chce Divadelný ústav/Centrum výskumu divadla poukázať na obdivuhodné výsledky slovenských inscenátorov prostredníctvom toho najlepšieho, čo od roku 1920 vzniklo v slovenských profesionálnych divadlách.

17.09.2021

Šípková Růženka Divadla Drak míří na festivaly do Chorvatského Záhřebu a Srbské Subotice

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.  První zastávkou bude The International Puppet Theatre Festival – PIF v Chorvatské Záhřebu. Zde inscenaci diváci uvidí 22. 9. 2021.