25.05.2006 00:00

Naivní divadlo přivezlo z Polska cenu za režii

Liberec 25. května (ČTK) - Cenu za režii přivezli loutkoherci Naivního divadla v Liberci z mezinárodního loutkářského festivalu v polské Bielsko-Biale. Sehráli tam představení Krásný nadhasič aneb Požár Národního divadla. Inscenaci o ctižádostech a tužbách českého národa napsala bývalá dramaturgyně liberecké scény Iva Peřinová, oceněným režisérem je Tomáš Dvořák z plzeňského divadla Alfa. ČTK to řekl mluvčí divadla Jakub Hora.

"S tímto titulem jsme dosud v zahraničí nevystupovali. U domácího publika má ale velký úspěch. Letos hru představíme na Skupově Plzni a na přehlídkách v Chrudimi a Hradci Králová," uvedl mluvčí. V inscenaci se podle něj kvůli davovým scénám před "hořící" kulisou střídá šest desítek loutek. Vyžádá si to nasazení všech třinácti členů libereckého souboru. V zahraničí provází loutkový děj dabing nebo se ke hře pouští ze záznamu cizojazyčný komentář.

V těchto odcestovalo Naivní divadlo na další mezinárodní festival, a to do do srbského města Subotica. Loutkoherci tam sehrají opět inscenaci Ivy Peřinové, tentokrát to ale bude Alibaba a čtyřicet loupežníků. Podle dramaturga divadla Vítka Peřiny čekají liberecké loutkoherce do konce května ještě dvě další cesty do Polska, do oblasti Baltického moře. Na festivalu ve městě Lomdža zahraje divadlo inscenaci Jak chodil Kuba za Markytou a na festivalu divadel zemí Evropské unie ve Slupku pak vystoupí se svou vlastní hrou Písmenková polívka. Poslední letošní zahraniční cesta Naivního divadla bude směřovat do španělského města Tolosa, kde loutkoherci vystoupí s inscenací Bezhlavý rytíř.

Naivní divadlo Liberec bylo založeno v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Liberečtí loutkoherci připravují ročně zhruba čtyři nové tituly. Jejich představení zhlédne za rok přes 60.000 diváků. Divadlo nemá stálého režiséra, v uměleckém souboru působí 13 lidí, celkový počet zaměstnanců je 32. Roční rozpočet divadla se pohybuje kolem 14 milionů korun. Tržby za vstupné dosahují asi 2,5 milionu korun.

Petra Laurinová jpt

Autor článku: ČTK