20.11.2006 00:00

Naivní divadlo vystaví ve Španělsku archiv svých loutek

Liberec 20. listopadu (ČTK) - Naivní divadlo v Liberci bude poprvé ve své historii vystavovat loutky. Zhruba 60 loutek ze svého archivu představí v expozici ve španělském městě Alicante při příležitosti mezinárodního loutkářského festivalu. Vystavované marionety vznikly většinou ve vlastních divadelních dílnách a představují umělecké práce špičkových českých výtvarníků, řekl dnes ČTK mluvčí divadla Jakub Hora.

"Archiv loutek vedeme velice pečlivě, proto je velmi bohatý," dodal s tím, že v něm jsou loutky z 240 inscenací, které divadlo během své sedmapadesátileté historie připravilo. Divadlo dosud nevystavovalo ani v tuzemsku, veřejnost ale zve do svého archivu pravidelně při prohlídkách do zákulisí.

Do Španělska doveze divadlo tvorbu Pavla Kalfuse, Ivana Antoše, Ivana Nesvedy i Petra Matáska nebo Miroslava Meleny, jednoho ze zakladatelů Studia Ypsilon. "Vybrali jsme výtvarníky, kteří se podíleli na vývoji a rozkvětu divadla," podotkl Hora. Centrálním objektem kolekce bude v Liberci dobře známý nafukovací slon - Harlekýn, maskot Mezinárodního festivalu loutkového divadla Mateřinka. Složitá byla jejich příprava na transport, divadelníci museli loutky pečlivě zabalit do ochranných folií a uložit je do beden vystlaných molitanem. Výstava v Alicante potrvá od 1. do 10. prosince.

Současně s ní odjede do Španělska i soubor Naivního divadla. S inscenací Tomáše Dvořáka Bezhlavý rytíř se tam zúčastní dvou loutkářských festivalů v Tolose a Alicante. "Jde o mimořádný úspěch, protože inscenace je jedním ze dvou titulů, které pořadatelé vybrali mimo hispánskou kulturní oblast, na níž se festival v Tolose zaměřuje," poznamenal Hora. Naivní divadlo sehraje představení ve španělské verzi, tamním divákům se představí v celkem sedmi představeních.

Výstava loutek a hostování Naivního divadla Liberec na Mezinárodních loutkářských festivalech je součástí projektu Invaze do Evropy realizovaného ve spolupráci s Divadelním ústavem a za podpory ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

Petra Laurinová mol

Autor článku: ČTK