18.08.2021 10:32

Naivní divadlo zahájí novou sezónu představením pod širým nebem

Srpen se přehoupl do své druhé poloviny a nová divadelní sezóna již klepe na dveře. Naivní divadlo Liberec do ní vstoupí v pátek 20. srpna představením Lišák Renard, které zahraje divákům v rámci „Léta na náměstí“ ve 20:00 hodin před libereckou radnicí. Děti i dospělí se mohou těšit na loutkovou komedii o vychytralém lišákovi, s nímž prožijí nejedno napínavé dobrodružství.

Čistě iluzivní marionetová komedie se inspiruje dlouhou řadou známých lišákovských příběhů o vychytralosti a lstivosti. Ta může vést snadno k cestě vzhůru, ale ještě snadněji k následnému pádu. Hlavní hrdina, lišák Renard, žije se svou liščí rodinou na okraji velkého města. Postupně přichází na to, že lstivými krádežemi jídla naplní rodinnou spižírnu jednodušeji než poctivou prací. Jeho umění však narazí na odpor nejprve u okradených souputníků z říše zvířat, později u  lidí, do jejichž ledniček si také najde cestu. Nejvíce se však Renardova nová lupičská profese zajídá jeho vlastní rodině.

Inscenace režiséra Martina Tichého (v NDL například Pohádka o Liazce, Pohádka do dlaně nebo Pohádka o Raškovi) podle scénáře Borise Jedináka a s hudbou Ivana Achera je určena dětem od šesti let. S marionetami navrženými scénografem Robertem Smolíkem v ní hraje téměř celý soubor Naivního divadla. Večer pod širým nebem se na náměstí Dr. E. Beneše uskuteční pouze za příznivého počasí, vstupné se neplatí.

Pokud by náhodou počasí nevyšlo, mohou se diváci na Lišáka Renarda těšit ještě v sobotu 11. září. A nejen na něj. „Víkend plný premiér" (10. a 11. září) totiž nabídne všechny tři inscenace, které vznikly v uplynulé pandemické sezóně. Ačkoliv Naivní divadlo každou z nich již uvedlo na některém z červnových festivalů či právě na náměstí Dr. E. Beneše, na své slavnostní večerní premiéry v NDL si musely tyto novinky doposud počkat. Vše odstartuje v pátek 10. září pravěká loutková komedie Boj o oheň, následovaná divadelním koncertem s názvem Jukebox. Sobotní podvečer pak bude patřit již zmíněné inscenaci o loupeživém lišákovi. Vstupenky na všechna zářijová představení je možné již nyní rezervovat na webových stránkách www.naivnidivadlo.cz.

Autor článku: Jana Pittnerová

Naivní divadlo zahájí novou sezónu představením pod širým nebem

Inscenace

16.08.2022

Činoherní klub věnuje začátek nové sezóny svým legendám

Úvod nové sezóny věnuje Činoherní klub připomenutím těch, kteří se nesmazatelně vepsali do dějin této legendární scény. 2. září v 17.30 hodin bude v Činoherní kavárně a v horním foyeru divadla zahájena výstava a uvedena publikace SMOČEK 90, věnovaná dramatiku a režisérovi Činoherního klubu Ladislavu Smočkovi k jeho devadesátým narozeninám. 18. září se v divadelním sále Činoherního klubu uskuteční vzpomínkový večer věnovaný Nině Divíškové, Libuši Šafránkové, Josefu Abrhámovi, Janu Vodňanskému, Jiřímu Hálkovi a Jiřímu Menzelovi, tedy osobnostem, které nás v posledních dvou letech opustily.

16.08.2022

Moravské divadlo Olomouc uvede v sezoně 2022/2023 dvanáct premiér

Moravské divadlo Olomouc uvede v sezoně 2022/2023 dvanáct premiér. Na své si přijdou milovníci klasické i současné tvorby. Diváci se mohou těšit na Manon Lescaut, Hello, Dolly!, Rusalku, Bolero a Carmen/Carmen, Fantastické divadlo nebo Přelet nad kukaččím hnízdem. Moravské divadlo na nich spolupracuje s předními českými i zahraničními umělci. Na postu režiséra se objeví Daniela Špinar, Libor Vaculík, Hana Mikolášková, Cabani, David Drábek či Pavel Khek.

15.08.2022

V antické tragédii Trójanky souboru Depresivní děti touží po penězích vystoupí ukrajinské herečky

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu známé antické tragédie Trójanky slavného starořeckého dramatika Euripida. V režii Jakuba Čermáka ji uvede soubor Depresivní děti touží po penězích. Premiéra bude 10. září a do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov.