24.01.2009 00:00

Naivní divadlo zavedlo diváky do skrytých zákoutí

Liberec 24. ledna (ČTK) - Na jeviště, mezi kulisy nebo do skladu dekorací pozvalo liberecké Naivní divadlo své diváky. Připravilo pro ně takzvané první rodinné odpoledne, které se bude pravidelně jednou měsíčně opakovat. Tvořit ho bude prohlídka zákulisí a před ní představení, řekl ČTK ředitel divadla Stanislav Doubrava.

Diváci zhlédli v současné době nejúspěšnější titul divadla - Pohádku o Raškovi, která je v programu loutkové scény od listopadu. Do skrytých zákoutí začali brát herci své příznivce přesně před dvěma lety. Prohlídek je však jen několik do roka a jejich kapacita je omezena na 25 lidí, proto se na ně musí zájemci předem přihlásit. 

Děti se dostaly třeba do kabiny zvukaře a osvětlovače nebo do truhlářské dílny. Herci jim taky ve zkušebně ukázali různé druhy loutek a způsob jejich ovládání. "Byl to pro ně velký zážitek," poznamenal ředitel.

O nemenším potěšením bylo i představení o Raškovi. Diváci se při něm cítili jako ve sportovní aréně, měli dojem, že sedí vysoko v horách, na tribuně u skokanských můstků. Kulisy totiž nebyly jen na jevišti, ale obklopily je ze všech stran a také děj se odehrával v celém tomto prostoru. 

Tvůrci představení určeného pro menší školáky a jejich rodiče čerpali z předlohy Oty Pavla Pohádka o Raškovi. V inscenaci vystupovali herci, plošné loutky, maňásci a manekýn Jirka. Výtvarníci použili i efekty stínového divadla. Pohádka vyprávěla o tom, jak chudý chlapec svou pracovitostí přišel ke štěstí a vybojoval pro Čechy v roce 1968 v Grenoblu historicky první medaili ze zimních olympijských her. "Divadlo dosud nikdy neztvárnilo osud skutečné žijící legendy," poznamenal dramaturg divadla Vít Peřina. 

Inscenaci bude divadlo hrát i v době lyžařského mistrovství světa, které v Liberci začne příští měsíc. Na jedno představení si již rezervovala lístky celá skokanská reprezentace spolu s Jiřím Raškou. 

Naivní scéna byla založena v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Liberečtí loutkoherci připravují ročně zhruba čtyři nové tituly a sehrají 300 představení, která zhlédne přes 60.000 diváků. Divadlo nemá stálého režiséra, v uměleckém souboru působí 12 lidí, celkový počet zaměstnanců je 32. 

Petra Laurinová rot

Autor článku: ČTK