15.07.2014 10:02

Nákupní centrum PALLADIUM zažije divadelní invazi tajných agentů

Mezinárodní festival Nultý bod a festival Balkán Spirit bude hostit unikátní site-specific představení sociálních a uměleckých experimentátorů LIGNA.

“Staňte se agentem. Prozkoumejte okolí. Vidíte vzorce? Pokuste se udělat něco, co nikdo nečeká. Podle toho vás poznají ostatní.” Přesně takovéto pokyny budou dostávat skrze sluchátka a telefon účastníci divadelního představení SECRET RADIO, které v rámci 7. Mezinárodního festivalu fyzického a tanečního divadla Nultý bod a festivalu Balkán Spirit 2014 připravila speciálně pro Prahu inovativní německá skupina LIGNA a bulharská umělecká platforma Informbureau.

The Secret Radio zve obecenstvo do nákupního centra PALLADIUM, aby se stalo tajnými agenty v jednom z prototypů budoucích veřejných míst. Tajné vysílání bude instruovat každého diváka a vést jej nákupním centrem PALLADIUM, kde se ve své misi setká s dalšími agenty. Každý z nich si vyzkouší techniky používané k utajení aktivit i vyslýchací techniky mocenských struktur. Jak by fungoval stát a společnost bez tajných služeb? To je hlavní otázka, kterou si umělci z LIGNY pokládají.

LIGNA je skupina složená z teoretiků a umělců, její jádro tvoří již od roku 1997: Ole Frahm, Michael Hueners a Torsten Michaels. V performativních intervencích a divadelních instalacích se zabývají tvořením nových kolektivních struktur. Většina míst konání těchto intervencí jsou prostory se zvýšenou veřejnou kontrolou, jako jsou například obchodní domy nebo vlaková nádraží. Hlavním zdrojem choreografie ve veřejném prostoru jsou gesta a úkony účastníků akce, která tvoří nepředvídatelné asociace. Pro ostatní návštěvníky PALLADIA nezasvěcené do samotné akce bude tato divadelní instalace zcela neviditelná.
“Jsem rád, že se nám podařilo pozvat LIGNU do Prahy”, říká umělecký šéf festivalu Petr Boháč a dodává: “Projekt Secret Radio vznikl ve spolupráci bulharské umělecké platformy Informbureau a Goethe institutu v Sofii a jen díky osobnímu přátelství se šéfem Informbureau Stephanem A. Shtereffem se nám podařilo toto inovativní představení uvést v Praze. Samozřejmě nesmím zapomenout na vstřícnost ze strany představitelů PALLADIA, kde se představení odehraje.”

The Secret Radio naváže na taneční představení německé choreografky Heleny Waldmann, na osobní zpověď performera Radima Vizvary a chorvatského tanečníka Matija Ferlina. Mezinárodní festival Nultý bod začíná 14.7. a nabídne během týdne špičku českého i zahraničního fyzického divadla. Kompletní program naleznete na www.nultybod.cz 
Projekt The Secret Radio je součástí festivalu Balkan Spirit 2014. Součástí tohoto festivalu je i zmíněný chorvatský tanečník Matija Ferlin. Hlavní část programu se uskuteční v září v Paláci Akropolis. Diváci budou mít možnost vidět chorvatskou skupinu The Room 100, bulharského performera Iva Dimcheva a slovinskou skupinu Via Negativa.

Představení The Secret Radio se odehraje hned dvakrát, a to 17.7.2014 od 14:00 a 17:00 hodin. Je zdarma, ale pouze pro 50 účastníků, a proto je nutné se co nejdříve zaregistrovat. Učiniti tak můžete na secretagency.cz

www.nultybod.cz

secretagency.cz

Autor článku: Adam Ondráček

Nákupní centrum PALLADIUM zažije divadelní invazi tajných agentů