04.06.2012 00:00

Naostro!: Den s maďarským divadlem v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí představí 10. června 2012 výběr z nejlepší současné maďarské dramatiky a zprostředkuje ji českému publiku formou inscenovaných čtení.

Na programu je odpolední pohádka Království s čarovnou studnou maďarského souboru Lakmusz Csoport a pět čerstvě přeložených her, které v režii Davida Czesanyho, Lucie Málkové a Lucie Ferenzové přečtou herci Divadla Na zábradlí. Večer zakončí debata s některými autory i publicisty na téma Život (v kultuře) v současném Maďarsku“.  Debaty se zúčastní také novinář Gregor Martin Papucsek a manažerka významného maďarského souboru Maladype Színház Sylvia Huszár. V průběhu odpoledne i večera budou mít diváci možnost se občerstvit maďarským vínem a specialitami maďarské kuchyně.


Lakmusz Csoport: Království s čarovnou studnou

Program festivalu

15.00     Kútból mentett királyság (Království s čarovnou studnou) – Eliadova knihovna

Mladý progresivní soubor vytvořil na poli budapešťské alternativní scény již několik inscenací. V čele s dvorním autorem Mikó Csabou se tentokráte zaměřili na publikum nejmladší. Ač nevědomky, následují v duchu motto sezóny DNz „Čí je to město?“, protože pohádek, kde se jeden vypočítavý rádce rozhodne využít kouzelnou královskou studnu ke svému vlastnímu prospěchu a obohacení, není nikdy dost. Kdo zachrání království od rozkradení a princeznu od nechtěného sňatku?

V maďarštině, s českou synopsí příběhu.

15.00     FEKETEország (ČERNÁzemě), Krétakör:2006, promítání – Pruhovaný sál

Filmová verze novátorsky a zcela netradičním způsobem zpracovává divadelní inscenaci budapešťského divadla Krétakör. ČERNÁzemě je pochmurná, groteskní, satirická vize světa, ve kterém žijeme. Kolektivní představení, z něhož film vychází, nemá žádný děj, je čistě reflexivní záležitostí. Nemilosrdnou satiru sestavil režisér z improvizací herců souboru.

V maďarském znění, s anglickými titulky, 100 min bez přestávky

Scénická čtení

18.00     Béla Pinter: Královna zákusků a Bettina Almássy: Patří mraky do nebe? – půda DNz

19.30     Atilla Bartis: Zkáza a István Tasnádi: Finito – Eliadova knihovna

21.00     Géza Bereményi, Kirsztina Kovácz: Podunajští Apačové – Pruhovaný sál


Lakmusz Csoport: Království s čarovnou studnou

Hlavní postavou hry Attily Bartise Romlás (Zkáza) je respektovaný fotograf na vrcholu své kariéty, který se dozvídá, že trpí nevyléčitelnou nemocí. Toto poznání ho uvrhne do zoufalství, ale zároveň v něm probudí neskonalou touhu po absolutním žití. Skvělé dialogy, ironie, vášeň.

Hrdinou hry Istvána Tasnádiho Finito je 44letý ženatý bezdětný muž, který přichází o místo zaměstnance masokombinátu. Krizi chce vyřešit sebevraždou, ale ještě před ní své tělo prodá, a to hned několikanásobně. Hra paroduje svět reality show a médií, je napsána ve verších a její hlavní kvalitou je černý břitký humor.

Jedním z nejzajímavějších maďarských autorů současnosti je Béla Pintér.  V jeho hře Královna zákusků malé děvče Erika slaví se svou rodinou a despotickým otcem sedmé narozeniny, na které přichází i třídní učitel s podezřením, že je děvče doma týráno. Ve hře se střídá náboženský jazyk s jazykem komunistických sloganů, autor vtipně pracuje s míšením folklóru, slangu a dialektu.

Géza Bereményi a Krisztina Kovácz napsali hru Podunajští Apačové, líčící příběh skupiny přátel, kteří se v šedesátých letech rozhodli trávit volný čas v indiánské komunitě a snažili se žít v souladu s indiánskou ctí a statečností. To se však nesetkalo s pochopením státní moci. Hru s detektivní zápletkou a silným morálním poselstvím autorská dvojice sepsala podle skutečné události.

Hra mladé, začínající autorky Bettiny Almássy Jsou i mraky součástí nebe vypráví příběh dvou žen, kamarádek ze školy, jejichž cesty se ubírají zcela jinými směry. Slavná herečka, žijící v šťastném manželství nemůže otěhotnět a o své trápení se dělí s přítelkyní, která se stala obětí domácího násilí. Brilantní dialogy, aktuální téma.

Všechna čtení jsou v českém jazyce.


Lakmusz Csoport: Království s čarovnou studnou

Celodenní permanentka na promítání a scénická čtení 80,- Kč. Vstupné na pohádku 100,- Kč dospělí a 50,- děti.
Rezervace v pokladně Divadla Na zábradlí – 222 868 868, pokladna@nazabradli.cz

Den maďarské dramatiky a divadla v Divadle Na zábradlí probíhá ve spolupráci se spolkem Iglice, Nadací Život umělce, Maďarským kulturním centrem, občanským sdružením Divadlo Unlimited a agenturami Aura-pont a DILIA.

Autor článku: Alexandra Poláková