27.04.2007 00:00

Nápad cimrmanologické expedice se na Altaji líbí

Praha 26. dubna (ČTK) - Pod heslem Nahoru na horu, na Járovu podporu! se v srpnu uskuteční horolezecká expedice, jejímž cílem je pojmenovat dosud anonymní vrchol v ruském pohoří Altaj u mongolsko-čínsko-kazašských hranic jménem zneuznaného českého génia Járy Cimrmana. Její členové, mezi nimi i zástupci této populární pražské scény, na 3610 metrů vysokou horu vystoupí a slavnostně ji pokřtí. Na tiskové konferenci uvedli, že tento nápad se v Republice Altaj setkal s pochopením.

Výprava vzbudila i záporné reakce některých obyvatel republiky i části českých obdivovatelů tohoto pohoří. Desítky odpůrců cimrmanovského putování zaslaly otevřený dopis altajským médiím, v němž se místním lidem za expedici omlouvají. Michal Absolon a Stanislav Krupař dokonce hovoří o kolonialistických praktikách. Naopak altajská federace alpinismu a horolezectví prý myšlence fandí s tím, že posílí vzájemné přátelské vztahy.

"Navzdory prohlášení několika českých aktivistů podporují expedici i sami Altajci," uvedl manažer divadla Václav Kotek, který se začátkem měsíce zúčastnil rekognoskační výpravy. Vstřícné bylo podle něj setkání s představiteli altajské vlády, místního parlamentu i médií. I z dokumentu tamní agentury pro geodezii a kartografii prý vyplývá uskutečnitelnost alpinistického pojmenování vrcholu. Kotek upozornil, že záštitu výpravě udělili ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a místopředseda vlády Alexandr Vondra.

Expedice chce finance získat z celonárodní sbírky Národ tobě, Járo Cimrmane s účtem číslo 105777/2400. Spolu s Nadací Charty 77 ji pořádá občanské sdružení Altaj-Cimrman. Zatím bylo vybráno téměř půl milionu korun.

Nadace bude garantem, že vybrané prostředky budou využity pro zamýšlený cíl. Část poslouží k vybudování Domu čtyř múz pro umělce, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Pamětní certifikáty v hodnotě 200, 500 a 1000 korun jsou v prodeji ve vybraných pobočkách České pošty. Hospodářská komora ČR nabízí certifikáty po 2000, 5000 a 10.000 Kč podnikatelům elektronicky na www.komora.cz/cimrman.

Luxusní podobu certifikátům dodal grafik cimrmanovského souboru Jaroslav Weigel. Kupon, který je jejich součástí, může každý majitel podepsat a expedici poslat. Jeho jméno se pak ocitne v pamětních knihách, z nichž jedna bude vynesena na vrchol hory.

Hlavní expedice se na cestu dlouhou 6000 kilometrů vydá 5. srpna. Do té doby uspořádá několik cvičných výstupů. První s podporou veřejnosti se uskuteční 12. května od 14:00, a to na zříceninu hradu Bezděz. Následovat bude 26. května na Milešovku a 9. června výšlap na Štěpánku u Tanvaldu.

Jiří Borovička tja kš

Autor článku: ČTK