17.11.2005 00:00

Napajedelští loutkoherci slaví 100 let svého divadla přehlídkou

NAPAJEDLA (Zlínsko) 17. listopadu (ČTK) - Loutkářský soubor Klubíčko slaví 100 let existence loutkového divadla v Napajedlech na Zlínsku přehlídkou loutkohereckých společností. Oslavy potrvají do neděle 20. listopadu. Klubíčko pro tuto příležitost nastudovalo pohádkovou klasiku Tři zlaté vlasy děda Vševěda, řekla ČTK vedoucí souboru Dagmar Kouřilová.

Počátky napajedelského souboru sahají pravděpodobně do let 1894 až 1900, přesné datum se nepodařilo zjistit. "Po pátrání v archivech v Brně a Zlíně-Klečůvce se našel nejstarší písemný doklad o existenci souboru v sokolské kronice z roku 1905," uvedla Kouřilová. Napajedelské divadlo podle ní patří k nejstarším v republice. "Přesně potvrzené to nemáme, je však pravda, že žádné starší neznáme. Jiná divadla mají kolem 70 nebo 80 let," poznamenala vedoucí.

Soubor v začátcích pracoval s loutkami, které zakoupil od zaniklé kočovné společnosti, napajedelští loutkoherci se jimi dodnes pyšní. "Občas je používáme, těch starých máme asi dvacet kusů. Celkem vlastníme skoro 350 loutek. Není to však levná záležitost, loutka stojí 5000 až 10.000 korun, proto sháníme sponzory," uvedla Kouřilová.

Současný soubor čítá patnáct členů, působí v prostorách loutkového divadla v zámeckém parku. Repertoár tvoří především hry pro nejmenší diváky. "O představení je stále velký zájem, všechno děláme ve volném čase, nastudujeme asi pět her ročně," dodala Kouřilová.

V přehlídce se představí šest souborů z celé republiky s hrami pro děti i dospělé. Přehlídku doplní besedy s bývalými členy napajedelského souboru, mše za zemřelé loutkáře a výstava o historii loutkářství.

Jana Mokrejšová kar

Autor článku: ČTK