06.02.2015 11:08

Národní divadlo Brno dnes poprvé uvede operu Čarokraj

Národní divadlo Brno dnes poprvé uvede operu skladatele Marka Ivanoviče Čarokraj. Tvůrci ji označují za rodinnou operní expedici, která může být pro mladé diváky ideálním seznámením s hudebním divadlem.

V Praze se Čarokraj hraje od roku 2012, scéna a kostýmy Matěje Formana a Andrey Sodomkové získaly Cenu Alfréda Radoka. Pro brněnskou inscenaci kostýmů přibylo, stejně jako mytologických zvířat na scéně. Jeviště Janáčkova divadla je totiž větší, což si vyžádalo také další dílčí úpravy dekorací.

Brněnská inscenace není replikou té pražské. Změnila se také většina obsazení, byť v roli Žabáka znovu účinkuje Vladimír Javorský. Skladatel pro nové provedení revidoval partituru, ani hudba tak nezůstane beze změn.
Národní divadla v Praze a Brně budou Čarokraj uvádět střídavě. Ve zbytku aktuální sezony se brána světa fantazie otevře v Brně, na podzim pak znovu v hlavním městě. Střídání je domluveno na tři roky.

Opera vznikla na motivy knihy anglického spisovatele a přírodovědce Geralda Durrella Mluvící balík. Vylíčil v ní výpravu tří dětí do země Mytologie plné fantastických tvorů a netvorů, neobyčejných rostlin a zvláštních přírodních zákonů.

www.ndbrno.cz 


Autor článku: ČTK: vrn, kš

Národní divadlo Brno dnes poprvé uvede operu Čarokraj