22.08.2018 07:55

Národní divadlo Brno dostane od města dalších sedm milionů korun na dokrytí loňské ztráty způsobené rekonstrukcí

Národní divadlo Brno by mělo od města dostat dalších sedm milionů korun na dokrytí loňské ztráty, která vznikla výlukou v Janáčkově divadle kvůli jeho rekonstrukci. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). Loňská ztráta činila 27,5 milionu, město dalo už 19 milionů a 1,5 milionu poskytne samotná organizace. Brno národnímu divadlu ročně dává přes 300 milionů korun. Rekonstrukce Janáčkova divadla vyjde na 600 milionů a skončí příští rok.

Poskytnutí sedmi milionů na dokrytí ztráty schválila dnes rada, musí to ale schválit i zastupitelstvo. Rekonstrukce Janáčkova divadla začala loni a potrvá do podzimu příštího roku. Herci proto musejí používat jiné kapacity, což je dražší, a přitom mají menší výtěžek ze vstupného. „S ředitelem Martinem Glaserem bylo dohodnuto, že po dobu rekonstrukce budovy Janáčkova divadla zachovají provoz operního i baletního souboru kvůli minimalizování ztrát s tím, že po vyčíslení město tyto finanční ztráty pokryje," uvedl Hollan.

Už loni divadlo dostalo 19 milionů, nyní chce město propad z minulého roku dokrýt. S další ztrátou je třeba počítat i letos. „Bude větší, protože loni bylo divadlo nějakou dobu v provozu. Počítáme proto pro tento rok se ztrátou asi 43 milionů. Z toho 28 už máme vyčleněných v rozpočtu a o zbylých 15 budeme jednat," dodal Hollan.

Podle něj je dobrou zprávou, že rekonstrukce skončí nejpozději za rok v září. „Bude tam Janáčkův festival, který představí Janáčkovo operní dílo. Je to nejlepší způsob, jak divadlo znovu otevřít, aby tam lidé našli cestu zpět," dodal Hollan.

Rekonstrukce se týká zázemí divadla, sociálních zařízení i střechy. Při upevňování nové vzduchotechniky dělníci odhalili její špatný stav. Rozšíří se i sociální zařízení, zmodernizují se interiéry diváckých prostor a bufet. Kompletně se opraví provozní prostory divadla včetně zázemí pro zaměstnance a jevištní technologie. Počítá se s rekonstrukcí rozvodů i příjezdových, přístupových a parkovacích ploch k provozní části budovy divadla.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: hor, sd, foto převzato z: https://cs.wikipedia.org/