21.11.2019 20:30

Národní divadlo Brno nastuduje po 35 letech operu Růžový kavalír

Hledání věčného mládí a strach ze stárnutí patří k motivům opery Růžový kavalír, kterou připravuje Národní divadlo Brno. Jedno z nejznámějších děl Richarda Strausse nastuduje brněnský operní soubor po 35 letech. Režisér Jiří Heřman upozorňuje na to, že i přes komický námět má opera hlubší vrstvy.

„Pokud bych měl pojmenovat téma naší inscenace, pak je to čas, zejména proměna lidských vztahů v čase," řekl dnes novinářům Heřman.

Podle dirigenta Roberta Kružíka je Straussova hudba v Růžovém kavalírovi plná kontrastů, kombinuje autorův typický kompoziční styl počátku 20. století s citacemi vídeňských valčíků nebo parodiemi na belcantovou operu.

„Partitura Růžového kavalíra je jednou z nejpozoruhodnějších, které jsem zatím měl tu možnost provést. Straussův hudební jazyk je v tomto díle místy dosti komplikovaný, a zároveň zazní plochy, které jsou až banálně jednoduché," uvedl Kružík.

Zápletka opery se točí kolem poživačného barona Ochse, který si chce vzít mladou, bohatou dívku. Plány mu překazí fakt, že se jeho vyvolená Sophie zamiluje do Octaviána, jenž jí baronovým jménem předává ceremoniální stříbrnou růži.

V rokokových kostýmech i parukách vstoupí na dobově pojatou scénu Jan Šťáva jako baron Ochs, Václava Krejčí Housková v roli Octaviána a Jana Šrejma Kačírková jako Sophie. Postavu stárnoucí Maršálky ztvární Alžběta Poláčková.

„Je to asi největší výzva, která přede mnou kdy stála. Ochs patří k největším rolím basového oboru vůbec," okomentoval svou úlohu Šťáva. Podobně hovořili o rozsahu a náročnosti opery i další interpreti, zároveň však berou Růžového kavalíra jako příležitost, štěstí i odměnu, opera se totiž moc často neinscenuje.

Divadelníci studují Růžového kavalíra v německém originále. Premiéra bude 29. listopadu v Janáčkově divadle. Do konce roku následují tři reprízy.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr

Národní divadlo Brno nastuduje po 35 letech operu Růžový kavalír

Inscenace

17.05.2022

Komorní scénu Aréna čeká sezóna s titulem Rok plný doteků

Sezónu 2022–23 otevřeme inscenací s názvem Tohle není Višňový sad, pod níž se skrývají tři aktovky A. P. Čechova (Labutí píseň, Medvěd, Námluvy) spojené do volného dramatického celku naším dramaturgem Tomášem Vůjtkem, který si tyto Čechovovy miniatury navíc i přímo přeložil. Druhým titulem bude drama Christophera Hamptona Úplné zatmění (Total Eclipse) zpracovávající skutečný příběh dvou nejslavnějších prokletých básníků, který se ale do školních osnov nejspíš nikdy nedostane. Spokojené manželství Paula Verlaina a jeho ženy Matyldy rázně ukončí příchod mladičkého a svůdného Arthura Rimbauda.

16.05.2022

Divadlo Tramtarie se rozloučí s Madisonskými cestami

Příběh o dvou rozhádaných sestrách, tajemné závěti, velkém tajemství, ale hlavně o lásce ve všech jejích uvěřitelných podobách se poprvé představil divákům 6. března 2020, aby je dojímal silnými emocemi a bavil milým humorem. Teď se toto milostné drama volně inspirované slavným filmovým příběhem v režii Vladislava Kracíka loučí.

13.05.2022

Autorskou hru o spisovatelce Sylvii Plathové uvede Studio Hrdinů

Studio Hrdinů uvede jako svou poslední premiéru sezony inscenaci inspirovanou životem americké básnířky Sylvie Plathové (1932 až 1963). Autorská inscenace režiséra Jana Horáka se jmenuje Manželka publikovaného básníka a divadlo ji prvně uvede 19. května. Hra je poslední částí volné trilogie věnované umělcům 20. století a vystupuje v ní jediná herečka, Pavlína Štorková.