21.11.2019 20:30

Národní divadlo Brno nastuduje po 35 letech operu Růžový kavalír

Hledání věčného mládí a strach ze stárnutí patří k motivům opery Růžový kavalír, kterou připravuje Národní divadlo Brno. Jedno z nejznámějších děl Richarda Strausse nastuduje brněnský operní soubor po 35 letech. Režisér Jiří Heřman upozorňuje na to, že i přes komický námět má opera hlubší vrstvy.

„Pokud bych měl pojmenovat téma naší inscenace, pak je to čas, zejména proměna lidských vztahů v čase," řekl dnes novinářům Heřman.

Podle dirigenta Roberta Kružíka je Straussova hudba v Růžovém kavalírovi plná kontrastů, kombinuje autorův typický kompoziční styl počátku 20. století s citacemi vídeňských valčíků nebo parodiemi na belcantovou operu.

„Partitura Růžového kavalíra je jednou z nejpozoruhodnějších, které jsem zatím měl tu možnost provést. Straussův hudební jazyk je v tomto díle místy dosti komplikovaný, a zároveň zazní plochy, které jsou až banálně jednoduché," uvedl Kružík.

Zápletka opery se točí kolem poživačného barona Ochse, který si chce vzít mladou, bohatou dívku. Plány mu překazí fakt, že se jeho vyvolená Sophie zamiluje do Octaviána, jenž jí baronovým jménem předává ceremoniální stříbrnou růži.

V rokokových kostýmech i parukách vstoupí na dobově pojatou scénu Jan Šťáva jako baron Ochs, Václava Krejčí Housková v roli Octaviána a Jana Šrejma Kačírková jako Sophie. Postavu stárnoucí Maršálky ztvární Alžběta Poláčková.

„Je to asi největší výzva, která přede mnou kdy stála. Ochs patří k největším rolím basového oboru vůbec," okomentoval svou úlohu Šťáva. Podobně hovořili o rozsahu a náročnosti opery i další interpreti, zároveň však berou Růžového kavalíra jako příležitost, štěstí i odměnu, opera se totiž moc často neinscenuje.

Divadelníci studují Růžového kavalíra v německém originále. Premiéra bude 29. listopadu v Janáčkově divadle. Do konce roku následují tři reprízy.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, dr