13.08.2020 10:09

Národní divadlo Brno připravilo pro děti operu Ferda Mravenec

Po vynucené odmlce se znovu otevírají dveře do kouzelného světa operních představení a brněnský soubor do sezony 2020/2021 vykročí rovnou premiérou dětské opery Ferda Mravenec.

Určitě ho znáte! Jeho poznávacím znamením je červený šátek s černými puntíky kolem krku, kamarádí se s Broukem Pytlíkem a pokukuje zamilovaně po Berušce Sedmitečné. Vždycky má dobrou náladu, ví si se vším rady a každému rád pomůže. Prostě ideální hrdina dětské opery.

Kultovní kreslená postavička z knížek Ondřeje Sekory s příběhy z broučí říše inspirovala brněnského skladatele a dirigenta Evžena Zá­mečníka (1939–2018), jak sám říkal, ke hře na operu pro malé a vel­ké. Evžen Zámečník se narodil ve Frýdku‑Místku, ale velká část jeho umělecké kariéry byla spojena s Brnem a jeho Národním divadlem. Vystudoval zde konzervatoř a JAMU, v roce 1963 se stal členem tehdy ještě Státního divadla, nejprve jako houslista orchestru zpě­voherního souboru a posléze operního souboru. V letech 1971–1981 působil ve Filharmonii Brno a do brněnské opery se vrátil v letech 1989–1994 jako její dramaturg. Opernímu žánru se začal jako skla­datel věnovat už během studií na JAMU, kterou absolvoval Fraškou o kádi, jednoaktovou buffo operou, která se dočkala řady inscenací. Dětská opera Ferda Mravenec, která měla v brněnském divadle svou světovou premiéru v roce 1977, se setkala s velkým úspěchem a bě­hem dvou let se odehrálo 90 repríz. Později k ní Evžen Zámečník na­psal pokračování Brouk Pytlík pro pražské Národní divadlo.


Na co se mohou děti těšit, prozradili režisérka Magdalena Švecová a scénograf David Janošek:

Hlavně na sympatického uličníka Ferdu Mravence, okouzlující Berušku a mírně zmateného Brouka Pytlíka! Na jezdící šnečí domek, mnoho dětiček Ploštice Rumě­nice a spoustu všelijakých druhů hmyzu. Také se děti dozvědí, co je to vlastně opera a čím je zvláštní. Mladším dětem budeme vyprávět malé příběhy, které možná znají z knížek Ondřeje Sekory. A prozradím, že chystáme několik vtípků i pro ty starší, stej­ně jako pro jejich rodiče.
Magdalena Švecová

Na kouzelný, pestrý, barevný, malebný svět květin a brouků, akrobacii, kouzla, balo­nky, konfety, třpyt, světýlka, efekty, skvělé obsazení a troufnu si říct celkově na radost­nou zábavnou podívanou plnou pohybu, hem­žení a překvapení…
David Janošek

Jak se pracuje nejen na opeře pro děti, ale i s dětmi, protože Dětský sbor Brno je důležitou součástí inscenace, prozradil dirigent Jakub Klecker:

Práce s dětmi mě vždy nesmírně bavila a naplňovala. Obdivuji jejich spontánnost a nadšení, které mi často chybí u dospělých umělců. Jsem velmi rád, že mohu společně s našim týmem připravit opravdu ryze dětskou operu, která se těšila velkému zájmu publika již při svém vzniku a nyní se vrací, po více jak 40 letech, na jeviště Janáčkova divadla.

Když jsem studoval obor dirigování na brněnské Konzervatoři, ředitelem byl tehdy autor Ferdy Mravence, skladatel Evžen Zámečník. Jeho hudební vyjadřování ve Ferdovi je velmi úzce spjato se samotným dějem. Pan skladatel nejdřív představí, co to vlastně opera je, kdo všechno se na přípravě opery podílí. Potom se rozehrává samotný příběh. Mladý posluchač má možnost v orchestru zaslechnout nejen klasické nástroje (housle, kontrabas, flétnu, trubku), ale když bude pozorný, uslyší také třeba elektrickou kytaru, foukací harmoniku, řehtačku, píšťalku a mnoho dalších speciálních hudebních nástrojů.


Premiéra 22. srpna 2020, Janáčkovo divadlo

Vhodné pro děti 5-12 let
Součástí představení 23. 8. 2020 je od 17h výtvarná dílna pro děti ve spolupráci s Moravským zemským muzeem.

www.ndb.cz

Autor článku: Adéla Biravská