20.08.2020 09:05

Národní divadlo Brno připravuje českou premiéru hry Martina McDonagha Velmi, velmi, velmi temný příběh

Národní divadlo Brno připravuje českou premiéru hry Velmi, velmi, velmi temný příběh britského dramatika Martina McDonagha. Jde o černou komedii, ve které se na jevišti potkávají spisovatelé Hans Christian Andersen a Charles Dickens. Autor pracuje také s motivy cestování v čase a belgického kolonialismu v Kongu.

Brněnská činohra plánovala nasadit McDonaghovu hru už v minulé sezoně Reduty, nebylo to však možné kvůli nouzovému stavu a uzavření divadel. Předpremiéra se tak uskuteční až v pátek a sobotu, oficiální premiéra bude 11. září.

"Vzhledem k tomu, že je léto, máme na divadelní představení uvolněný dresscode a začátek hraní posunutý na 20:00. Podzimní premiéry inscenací jsou již v normálním režimu se začátkem od 19:00," informovala Gabriela Kodysová z marketingu činohry.

McDonagh patří k nejúspěšnějším britským dramatikům současnosti. Jeho Velmi, velmi, velmi temný příběh měl premiéru v roce 2018 v Londýně a dosud se nikde jinde nehrál. Brněnskou inscenaci s podtitulem „Pohádka do 18 let nepřístupná" režíruje Michal Vajdička.

Hra ironicky popisuje setkání dvou literárních velikánů 19. století - Andersena a Dickense. Oba spisovatelé v McDonaghově fikci při své tvorbě spoléhají na literární schopnosti konžských černošek, které drží zavřené na svých půdách.

Andersena ztvární Michal Bumbálek, Dickense Petr Kubes. V ženských úlohách se představí Anna Bangoura a Isabela Smečková Bencová, dále účinkují třeba Tomáš David, Vojtěch Blahuta a Martin Sláma.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, kš