12.11.2021 09:16

Národní divadlo Brno uvádí největší projekt sezony, baletní večer Beethoven

BEETHOVEN je unikátním spojením tance, hudby a operního zpěvu v režii a choreografii Mária Radačovského. Své premiéry se tento baletní večer po ročním odkladu dočká již sobotu 13. listopadu v Janáčkově divadle. Původní balet má ambice oslovit kromě baletního publika také milovníky opery i Beethovenových orchestrálních a komorních hudebních děl.

 „Ctím Beethovenovo dílo i jeho nelehký, přesto obdivuhodný život. Beethoven představuje svobodu, ale zároveň i boj. Neskutečný zápas o každou notu, pokus o dokonalost,“ říká o skladateli autor večera, choreograf a režisér Mário Radačovský, který k poctě tohoto geniálního skladatele tvořil již v roce 2011 v USA. Pro návrat k tvorbě inspirované hudebním velikánem se rozhodl u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Premiéra byla přesunuta přesně o rok, již 13. listopadu v Janáčkově divadle.

Beethoven byl v mládí drcen despotickým otcem a následnými zdravotními potížemi ústícími v naprostou hluchotu. Pro jiného skladatele hudby zdánlivý konec, ne tak pro génia. Jeho tvorba, jejíž zrod si přes totální zdravotní handicap umíme jen stěží představit, má nesmírnou hloubku a ideovou hodnotu.

Stejně jako Beethoven boural zažité přístupy, rozhodl se i Mário Radačovský pro nezvyklé výtvarné řešení. To se týká především netradičního uspořádání jeviště, na němž budou přítomna všechna tři umělecká tělesa a kde balet bude tančit nezvykle na proscéniu a přední části jeviště v bezprostřední blízkosti diváků. Na výjimečnosti večera BEETHOVEN se bude podílet i živé vystoupení klavírního virtuosa Jiřího Hrubého.

V titulních rolích se představí sólisté Baletu NdB Martin Svobodník, Ilya Mironov a Petr Hos. V pěveckých sólech se postupně představí operní pěvkyně Jana Šrejma KačírkováDaniela Straková-ŠedrlováVáclava Krejčí HouskováJana Hrochová a pěvci Aleš Briscein j. h., Richard Samek j. h., David Nykl a Jiří Sulženko. Autorem výtvarné koncepce scénografie je ve spolupráci s choreografem uznávaný brněnský výtvarník Jaroslav Milfajt. Kostýmy navrhla Ludmila Várossová, která stejně jako scénograf spolupracuje s Baletem NdB již poněkolikáté.

Reprízy 14. / 16. / 20. / 21. listopadu v Janáčkově divadle.
Více informací: ndbrno.cz/balet/beethoven/

Autor článku: Zuzana Kernová

Národní divadlo Brno uvádí největší projekt sezony, baletní večer Beethoven

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.