16.04.2012 16:29

Národní divadlo Brno uvede Moliérovu komedii Měšťák šlechticem

Národní divadlo Brno zařadilo na repertoár Moliérovu komedii Měšťák šlechticem. Inscenace vznikla v činoherním souboru, ale na herce klade také značné pohybové a taneční nároky. Moliére totiž hru původně psal v dobovém žánru komedie s baletem, a to přímo na objednávku francouzského krále Ludvíka XIV. Divadelníci se pokusili navázat na barokní tradici, ale nepokoušejí se o přesnou rekonstrukci žánru. 
"V inscenaci je poměrně dostatečný prostor pro čísla taneční, hudební, a dokonce v několika momentech také pro čísla zpěvní," řekl dnes novinářům dramaturg Jaroslav Someš.    

Hlavním hrdinou hry je bohatý měšťan Jourdain, jenž se urputně snaží dostat mezi šlechtu. Proto studuje aristokratické způsoby a záliby, bere hodiny hudby a tance, učí se šermu, filozofii i pravopisu. Svou dceru Lucile chce Jourdain provdat za šlechtice, a nikoliv za Cléonta, obyčejného měšťana. Cléonte se proto uchýlí ke lsti: vydává se za sultánova syna a Jourdainovi nabídne turecký šlechtický titul.    
Moliérova hra je podle divadelníků virtuózně napsaná, a navíc je stále vysoce aktuální. Ve všech dobách totiž existují lidé, kteří chtějí proniknout do vyšší třídy, do vysokých postů a funkcí, které skýtají peníze a moc. "Stane se to kdekomu, že přijde k penězům - a zblbne," řekl režisér Gustav Skála, jenž je také autorem úpravy a choreografie. 

Jourdaina hraje v Brně Ján Jackuliak, jeho dceru ztělesní Lucie Schneiderová. Roli Cléonta dostal Vratislav Běčák. Divadelníci hrají na scéně Evy Brodské a v kostýmech navržených Romanem Šolcem. Premiéra bude 20. dubna. Do konce sezony je na programu ještě šest repríz.    
Na Moliérovo dílo se Mahenova činohra dlouhodobě zaměřuje. Momentálně má na repertoáru také jeho Lakomce, Scapinova šibalství a Školu žen.

Národní divadlo Brno: Měšťák šlechticem, foto:Jana Hallová

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, snm, foto: Jana Hallová

Národní divadlo Brno uvede Moliérovu komedii Měšťák šlechticem