09.10.2019 09:07

Národní divadlo Brno uvede v obnovené premiéře balet Bajadéra

Obnovená premiéra baletu Bajadéra je třetí z klasických titulů, které jsme mohli díky mimořádné finanční podpoře na obnovu inscenací od našeho zřizovatele znovu přivézt k životu. Nejprve jsme obnovili kompletně scénu a kostýmy nejstaršího baletu našeho repertoáru Sněhurce a sedmi trpaslíkům, kterou v Janáčkově divadle uvádíme již od roku 1973. Letos v únoru jsme po sto letech od prvního uvedení v NdB představili balet baletů Labutí jezero také v nových kostýmech a scéně a nyní přišla řada i na exotickou Bajadéru, kterou obnovíme s novou scénografií slovenského výtvarníka Marka Hollého.

Přestože klasický balet Bajadéra (La Bayadére) měl svou premiéru v choreografii známého tvůrce Mariuse Petipy v petrohradském Mariinském divadle již v roce 1877, je pro svůj orientální pohádkový námět a brilantní taneční techniku často uváděn na nejproslulejších světových scénách dodnes. Děj se odehrává ve staré Indii. Láska chrámové tanečnice (bajadéry) Nikie a vojevůdce Solora vyvolá hněv mocných nepřátel – Velkého brahmína, Mahárádži a jeho dcery Gamzatti, nevěsty Solora. Nikia umírá uprostřed náboženské slavnosti, je uštknuta zmijí schovanou v darovaném košíku květů. Pouze ve světě snů se Solor setkává se stínem milované Nikie… A tak je balet příběhem nenaplněné lásky s tragickým koncem, kde se nadpozemské bytosti nereálného světa střetávají se světem skutečným. Mistr choreografie Marius Petipa v tomto baletu dokázal prolnout okázalou nádheru s tragickou linií osudů hlavních hrdinů, především Solora a Nikie. Ve výběru námětu byl také jistě ovlivněn pulsem doby – obraz hrdinky, něžné, hrdé a smělé, hájící důstojnost osobnosti a často umírající ve jménu lásky a cti, to bylo téma rezonující ruskou dramatickou scénou té doby. A nesmíme zapomínat ani na geopolitické vlivy tehdejšího světa, kdy se v roce 1876 stala anglická královna Viktorie císařovnou Indie, a reporty z této exotické země zaplňovaly tehdejší tisk. Naše inscenace s novým scénografickým řešením respektuje a ctí ducha klasického odkazu. Je neuvěřitelné, že přes nesporné choreografické, dramaturgické a hudební kvality čekala Bajadéra plných 126 let na své první uvedení na české scéně, a to právě v NdB.

Na každém představení se podílí téměř 200 zaměstnanců divadla, z toho 60 tanečníků, 14 garderóbek, 7 maskérek. V inscenaci se objeví celkem 140 kostýmů a jen sama představitelka Gamzatti během představení vystřídá 5 kostýmů a protančí 2 páry nových špiček. Dirigent řídí 70 členů orchestru! Nenechte si ujít toto velkolepou inscenaci Baletu Národního divadla Brno.

Onovená premiéra: 18. října 2019 v Janáčkově divadle

www.ndb.cz

Autor článku: Barbora Hniličková

Národní divadlo Brno uvede v obnovené premiéře balet Bajadéra

Inscenace

17.02.2020

Únorová premiéra v Divadle Na zábradlí: Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků

První letošní premiérou v Divadle Na zábradlí je Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků. Autorská inscenace čerstvých absolventů DAMU Petra Erbese a Borise Jedináka na repertoár oblíbené pražské scény vstoupí 21. února, druhá premiéra následuje 22. února a repríza 26. února. Na Zábradlí debutující režiséři do své hry obsadili Magdalénu Sidonovou, Barboru Bočkovou, Kateřinu Císařovou, Václava Vašáka, Vojtěcha Vondráčka, Štěpána Lustyka a Milana Vedrala.

17.02.2020

Divadlo Radost připravuje novou inscenaci Kolíbá se velryba

Divadlo Radost připravuje pro své diváky (děti od tří let, i ty už trochu větší) novou inscenaci Kolíbá se velryba, která má premiéru 23. února. Hru Kolíbá se velryba napsala Iva Peřinová, (1944 -2009), která patřila mezi nejúspěšnější české autory her pro loutky, kterých do své předčasné smrti „stihla“ napsat téměř čtyřicet, především původně pro Naivní divadlo Liberec, ale byly mezi nimi i takové, které zazářily v repertoáru i jiných loutkových divadel.

14.02.2020

Národní divadlo moravskoslezské uvede Salieriho operu Škola žárlivých

Opera Antonia Salieriho (1750–1825) Škola žárlivých je další premiérou Národního divadla moravskoslezského. Je to také další z počinů Operní akademie Ostrava: Role spolu s profesionálními pěvci studují a ve vybraných představeních si zahrají a zazpívají nejtalentovanější studenti zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.