28.04.2014 12:07

Národní divadlo Brno uvedlo pohádku Život mimina s velkou hlavou

Pohádku Život mimina s velkou hlavou dnes v premiéře uvedlo Národní divadlo Brno. Mladá autorka předlohy Tereza Šedivá v pohádkovém příběhu učí děti toleranci k odlišnostem druhých a ukazuje jim, že i se zdravotním handicapem lze prožít pestrý a zajímavý život se spoustou dobrodružství, což vyplývá i z podtitulu Být jiný neznamená být horší. Hru režírovala Gabriela Krečmerová. 

Hlavní postavou je mimino, které se narodí s velkou hlavou a jeho hlava se neustále zvětšuje. "Pro dospělé je to zřejmá metafora zdravotního handicapu. Snažili jsme se však, aby pohádka byla srozumitelná i nejmenším dětem. Proto jsou tam reálie ze současnosti, občas se objeví i kouzla. Pohádka vypráví o tom, že jsou mezi námi lidé se zdravotním postižením a není třeba se jich obávat. Pro děti jde o podprahové sdělení a žádné školní vysvětlování," řekla dramaturgyně Helena Michková
    Šestadvacetiletá autorka vydala příběh knižně jako svou prvotinu před dvěma lety a sklidila velký úspěch jak u kritiků, tak u dětí a jejich rodičů. V současnosti studuje obor ilustrace na britské univerzitě v Cambridge a zaměřuje se na tvorbu dětských knih. "U příběhu zvolila milou, zábavnou a hravou formu," uvedla Michková. Postavu mimina a jeho rodičů a dalších postav ztvárnili buď studenti, nebo čerství absolventi Janáčkovy akademie múzických umění. 

http://www.ndbrno.cz/


Autor článku: ČTK: mei, mol

Národní divadlo Brno uvedlo pohádku Život mimina s velkou hlavou