06.11.2009 00:00

Národní divadlo Brno vypsalo výběrové řízení na šéfa opery

Národní divadlo Brno ve středu vypsalo očekávané výběrové řízení na uměleckého šéfa operního souboru. Pozice se uvolnila po odchodu Tomáše Hanuse, jenž se rozhodl plně věnovat své dirigentské kariéře. Dosud jej zastupoval slovinský režisér Rok Rappl, jenž vystupuje pod uměleckým jménem Rocc.

Informace o výběrovém řízení zveřejnilo divadlo na svých webových stránkách. Hanus zastával nejen funkci uměleckého šéfa, ale také úlohu šéfdirigenta, kterou za něj v posledních měsících vykonával Jan Zbavitel. V podmínkách výběrového řízení je uvedeno, že pokud uchazeč není dirigentem s praxí, musí předložit návrh na obsazení šéfdirigentského místa. Vedení divadla žádá po uchazečích dramaturgický plán, koncepci zahraniční spolupráce, ekonomickou rozvahu a návrh případných personálních změn v souboru. K důležitým požadavkům patří koncepce rozvoje mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno, z něhož chce divadlo udělat hlavní janáčkovskou akci hudebního světa.

Přihlášky mohou zájemci posílat do 4. prosince. O deset dní později se sejde výběrová komise, která určí příštího šéfa opery. Brněnský operní soubor v této sezoně uvede sedm premiér. "Kromě silných, tradičních a klasických titulů nabídneme také inovaci a kreativitu," řekl nedávno Rocc. Divadlo připravuje například Netopýra od Johanna Strausse, Popelku Gioachina Rossiniho nebo Deník Anny Frankové od Grigorie Frida. Hanus, jehož si do Brna přivedl ředitel Daniel Dvořák, oznámil překvapivý odchod počátkem letošního roku. Se souborem zůstal do léta a podílel se i na přípravě aktuální sezony. O důvodech odchodu existují pouze kuloární informace.

Zdroj: tmd, jpt

Autor článku: ČTK