10.06.2021 09:06

Národní divadlo Brno: Závěr operní sezony v bohémské společnosti

Ještě než se zkrácená operní sezona 2020/21 uzavře přesunutou premiérou Verdiho Nabucca a představením Lazebníka sevillského na Špilberku, hudbymilovní diváci si mohou užít plánovanou premiéru jedné z nejslavnějších italských oper – Pucciniho La bohème v Janáčkově divadle.

Nová inscenace je dílem mladého týmu, který je podepsaný i pod vynikajícím zpracováním dětské opery Ferda Mravenec uvedené loni v srpnu. Režisérka Magdalena Švecová našla východisko ve světě bohémských umělců, jejichž ateliér se prolíná do Paříže a jejich okolí zrcadlí momentální lásky, úspěchy i nezdary. Scénografem je David Janošek, který vytvořil pestré prostředí od podkrovního bytu s děravou střechou, přes vánoční uličky pařížského Montmartru, do nichž skvěle zapadají kostýmy Zuzany Přidalové inspirované módou konce 19. století.

Stěžejní pro mne byla kniha Henriho Murgera Výjevy ze života pařížské Bohémy, která mne doslova  nadchla  a po celou dobu příprav se k ní vracím. Spolu s výtvarníky jsme také hledali co nejvíce dobových obrázků, abychom se naladili na vánoční Paříž 19. století. Také mne fascinuje atmosféra ateliérů. Nejvíce inspirace ale stále hledám v hudbě, to je pro mne nejmagičtější svět. Magdalena Švecová

Hudební nastudování je dílem Jakuba Kleckera a diváci se mohou těšit na skutečně vynikající dvojí obsazení. Hlavní milenecké dvojice ztvární Jana Šrejma Kačírková a Pavla Vykopalová (Mimi) spolu s Peterem Bergerem a Richardem Samkem (Rodolfo) a Doubravka Součková a Tereza Kyzlinková (Musetta) a Jiří Brückler a Roman Hoza (Marcello). V dalších rolích se představí nejen osvědčení sólisté brněnského souboru, jako jsou Jan Šťáva a David Nykl (Colline), ale také vynikající zástupci nejmladší pěvecké generace Lukáš Bařák a Tadeáš Hoza (Schaunarde).

Středem románu francouzského spisovatele Henriho Murgera Ze života pařížské bohémy je parta studentů a začínajících umělců, kteří se protloukají životem, jak to jen jde. Někdy je na jídlo a někdy ne, jejich lásky jsou s nimi nebo je opouštějí, čeho však mají vždy dostatek, je dobrá nálada a optimismus, protože život už je prostě takový. Pucciniho útlá kniha zaujala díky velmi živě zachycené atmosféře bohémského života v Latinské čtvrti, sám to nakonec zažil jako student milánské konzervatoře. Ale jako správný dramatik cítil potenciál právě v oněch prvních láskách mladých umělců, láskách co měly být navždy a přežily jednu zimu. Pucciniho libretisté se rozhodli soustředit se na vztah Rodolfa a Mimi jakožto na hlavní dějovou linii a ponechat jako vedlejší dvojici Marcella a Musettu. Jestliže Murgerova kniha líčí bohémský život s lehkostí a bez sentimentu, právě v La bohème našel Puccini svůj přímočarý kontakt s publikem skrze krásné melodie a přemíru emocí. Není tak divu, že se La bohème stala nedlouho po premiéře jednou z diváky nejmilovanějších oper a zůstala jí dodnes. Nakonec se dočkala ocenění i od francouzských kolegů, když Claude Debussy napsal: Pokud si člověk nedá pozor, může být zcela unesen čirým zápalem hudby. Neznám nikoho, kdo popsal Paříž toho času tak dobře jako Puccini v La bohème.

Premiéra 11. června 2021, Janáčkovo divadlo
Reprízy: 13. a 19. 6. 2021

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: Karolína Štorková