30.08.2007 00:00

Národní divadlo chce obnovit jednání o Havlově hře

Praha 30. srpna (ČTK) - Pražské Národní divadlo obnoví jednání s agenturou zastupující Václava Havla o možnosti uvést jeho hru Odcházení ve Stavovském divadle. Na tiskové konferenci v Praze to oznámil ředitel české první scény Ondřej Černý. Jednání skončila především kvůli nesouhlasu divadla s Havlovým požadavkem, aby se ve hře objevila jeho žena Dagmar a další hostující herci.

"Předložím návrh řešení, které by umožňovalo, aby se první provedení jeho hry mohlo uskutečnit ve Stavovském divadle," uvedl Černý. Přítomní novináři se shodli na tom, že by Havlova novinka mohla ve Stavovském hostovat, což však vedení ND odmítlo komentovat. Podle Černého je otázkou dohody s Havlem, jak a kdy budou podrobnosti o tomto záměru zveřejněny.

Agentura ukončila jednání o poskytnutí práv k provozování hry Odcházení jakožto repertoárového titulu činohry Národního divadla tento týden, uvedl Černý. Návrh nového řešení předloží agentuře během několika dnů on osobně.

"Je mi to líto. Z naší strany jsme se o to pečlivě a usilovně snažili," podotkl k nezdaru jednání šéf činohry Michal Dočekal. Novináře odkázal na své stanovisko publikované tento týden v tisku. Už v květnu prý autorovi řekl, že s Davidem Radokem jako režisérem souhlasí. Zároveň ale Václava Havla informoval, že jeho přání týkající se obsazení, ve kterém z 15 postav figurovali jen dva herci české první scény, nemůže splnit.

Podle Dočekala se další autorova přání průběžně dařilo plnit včetně režisérova souhlasu a domluvy s uvažovaným představitelem hlavní role Janem Třískou. I Radok, který s Třískou pro hlavní roli souhlasil, chtěl další úlohy obsadit členy české první scény.

Na tom, aby se první provedení nové hry Václava Havla uskutečnilo na jeho jevišti, má stále zájem pražské Divadlo na Vinohradech. Umělecký šéf Martin Stropnický, který se s autorem setkal už před prázdninami, minulý týden ČTK řekl, že považuje obsazení Dagmar Havlové za reálné. Bývalá první dáma na Vinohradech hostuje ve hře Israela Horovitze Chvíle pravdy a na podzim tam začne zkoušet roli v Čechovově Višňovém sadu.

"Vzhledem k velkému kusu života, který na našem jevišti strávila, je paní Dagmar u nás netypickým hostem," uvedl Stropnický, který si hru Odcházení bez ní nedovede představit. "Není to role, kterou by mohla hrát jakákoliv výborná herečka. Cítím ji hodně spjatou právě s ní, protože autor tuto postavu měsíce a měsíce koncipoval na konkrétního člověka," uvedl vinohradský šéf.

Podle informací ČTK už "z kola" vypadlo někdejší Havlovo domovské Divadlo Na zábradlí, kde měla mít jeho hra původně premiéru. Projevily o ni zájem i královéhradecké Klicperovo divadlo, brněnské Divadlo Husa na provázku a také řada divadel ze zahraničí včetně Slovenska.

Jitka Sloupová z agentury Aura-Pont už jedná o licenčních smlouvách s partnery v Německu a Itálii. O britskou premiéru mají zájem dvě scény včetně Royal Shakespeare Company ve Stratfordu. V USA, kde hra za Havlova pobytu vznikala, se o ni ucházejí tři scény, řekla Sloupová ČTK.

Jiří Borovička rot

Autor článku: ČTK