04.01.2007 00:00

Národní divadlo chce vést šest lidí včetně pověřeného ředitele

Praha 4. ledna (ČTK) - Do výběrového řízení na obsazení funkce ředitele Národního divadla se do čtvrtka 4. prosince přihlásilo šest zájemců. Je mezi nimi například ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý či nynější pověřený ředitel Národního divadla Jan Mrzena. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Ludmila Kadrnková. První jednání výběrové komise se uskuteční 8. ledna, slyšení kandidátů pak 15. ledna.

Výběrové řízení bylo vypsáno 1. prosince s uzávěrkou přihlášek do 29. prosince, pro akceptování přihlášky bylo rozhodující datum poštovního razítka. Kromě zmíněných uchazečů zaslali přihlášky ještě spisovatel a mediální poradce Vladislav Kučík, "realizátor projektů a poradce v oblasti managementu a restrukturalizace podniků" Milan Mercl, operní pěvec Leo Marian Vodička a manažer a zakladatel umělecké agentury Union Actors a filmové společnosti Z film Martin Zoubek.

V současné době ministerstvo kultury ověřuje, zda přihlášky jednotlivých uchazečů splňují všechny požadované formální náležitosti a mohou postoupit do dalšího kola výběrového řízení. Uchazeči byli rovněž požádáni o souhlas se zveřejněním své koncepce řízení a činnosti Národního divadla, jejíž zpracování bylo podmínkou účasti ve výběrovém řízení. Koncepce těch uchazečů, kteří k publikování dají souhlas, budou zveřejněny na webových stránkách ministerstva kultury poté, co se s nimi seznámí výběrová komise.

V patnáctičlenné komisi jsou kromě dvou zástupců ministerstva kultury (ředitelka odboru umění a knihoven Pavla Petrová a předseda komise, náměstek ministra Adolf Toman) ředitel Pražského jara Roman Bělor, pěvkyně Gabriela Beňačková, prezidentka Klubu mecenášů ND Iva Drebitko, předseda repertoárové komise ND Bedřich Gregorini, bývalá šéfka opery ND Eva Herrmannová, publicistka Radmila Hrdinová, šéfdramaturgyně baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě Miroslava Kovářová, ředitel Národního muzea Michal Lukeš, teatrolog Milan Lukeš, rektor AMU Ivo Mathé, režisér Martin Porubjak, prezident Herecké asociace Václav Postránecký a ředitel Národního divadla v Brně Zdeněk Prokeš.

Před Vánocemi zaslala většina herců činohry Národního divadla dopis ministrovi kultury Martinu Štěpánkovi, ve kterém ho žádali, aby odvolal pověřeného ředitele Mrzenu a zrušil výběrové řízení. Mrzenu obvinili z nekompetentnosti a konkurz je podle nich špatně připraven a zájemci měli příliš krátkou dobu na přípravu. Za herce se později postavilo i vedení činohry a baletu, dále více než polovina baletního souboru. Naopak za Mrzenou stojí orchestr a vedení opery, několik členů operního souboru zase vyjadřuje sympatie názorům herců. Za pověřeným ředitelem také stojí odborářská organizace sdružující technické a servisní pracovníky divadla.

Markéta Horešovská mal

Autor článku: ČTK