16.05.2019 09:15

Národní divadlo dnes uvede Prokofjevovu Lásku ke třem pomerančům

Národní divadlo v Praze dnes uvede premiéru opery Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům v režii Radima Vizváryho. Další představení konané v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro se uskuteční v neděli. Dílo, které Prokofjev napsal po své emigraci z bolševického Ruska do USA, nabízí podle režiséra Vizváryho realistické herectví v kontrastu s nadpřirozenými až fantastickými obrazy.

"Tenhle kontrast může diváka vtáhnout do světa imaginace, kde je všechno možné. Diváky bych pozval na hudbu, protože je úžasná, na skvělého dirigenta Christophera Warda a na vizuální zážitek. A také na svět plný fantazie, magie i komických situací. Libreto je samo o sobě velmi vtipné. My k tomu ale přistupujeme velmi vážně," řekl ČTK Vizáry.

V hlavní roli hypochondrického prince milujícího pomeranče alternují sólisté Opery ND Martin Šrejma a Aleš Briscein. Coby Leander se představí operní pěvec Roman Janál v alternaci s polsko-německým barytonistou Arturem Mateuszem Garbasem. Zosobněním kontrastů bude v Prokofjevově opeře i mezzosopranistka Andrea Kalivodová, která vystoupí jako v intrikách nepřekonatelná Clarice využívající své ženské zbraně a na druhé straně jako zcela odlišná Linetta. Přestože Prokofjevova opera s pohádkovým příběhem baví publikum na scénách po celém světě, v Praze se hrála poprvé a naposledy v roce 1963.

Autorem původní ztřeštěné pohádky ve stylu commedie dell’arte je italský dramatik, satirik a mystifikátor, hrabě Carlo Gozzi. Dadaismus a hravost příběhu oslovila v roce 1914 jednoho z tvůrců ruské avantgardy Vsevoloda Mejercholda natolik, že po něm pojmenoval svůj časopis a hned v prvním čísle uveřejnil moderní adaptaci Gozziho díla. Tu měl s sebou Prokofjev náhodou v Americe, a protože pro místní publikum nepřicházela opera s ruským textem v úvahu, zvolil francouzštinu. Pomeranče pojal jako totální burlesku, která si dělá legraci ze všeho vážně míněného.

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/13206

Foto: ND Praha

Autor článku: ČTK: jir, jw

Národní divadlo dnes uvede Prokofjevovu Lásku ke třem pomerančům

Inscenace

19.02.2020

Obnovená premiéra baletu Oněgin v Národním divadle

Balet Národního divadla vrací do svého repertoáru skutečný klenot mezi výpravnými, dramatickými tituly, balet Oněgin. Ten bezesporu patří k vrcholným dílům Johna Cranka, špičky ve světové choreografii, který v něm rozvinul k dokonalosti své výjimečné umění vyprávět příběhy tancem. Balet ND navíc touto premiérou navázal na započatou linii uvádění Crankových děl (Zkrocení zlé ženy, Labutí jezero).

19.02.2020

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem uvede premiéru taneční inscenace o malířce Fridě Kahlo

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem uvede v pátek premiéru taneční inscenace Frida, inspirované životem mexické malířky Fridy Kahlo. V hlavní roli se představí Frederika Kvačáková a Elena Mazanová, roli Fridina celoživotního partnera Diega Rivery ztvární Mexičan Fernando Velasco v zastoupení Róberta Királyho.

18.02.2020

V HaDivadle se dvakrát odehraje performance souboru D’epog nazvaná Série, série, série, série

Společná koprodukce Terénu a HaDivadla, scén Centra experimentálního divadla, uvádí v české premiéře tvůrčí projekt Série, série, série, série. Uskupení D’epog, které je pod performancí podepsáno, charakterizuje především nekompromisnost tvůrčích postupů a hledání nových cest v rámci vlastní divadelní práce. Projekt Série, série, série, série dostane v HaDivadle prostor po dva večery – 20. a 21. února.