25.06.2021 10:52

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě chystá druhý RESTART!

RE!START a REST!ART a RESTART!
103. SEZÓNA ZAČÍNÁ 19. SRPNA A NABÍDNE 22 PREMIÉROVÝCH TITULŮ

Národní divadlo moravskoslezské nabídne svým divákům v sezóně 2021/2022 celkem 22 premiérových titulů: sedm oper, devět činoher, tři baletní inscenace a tři muzikály. Sezónu čtyřsouborové divadlo zahájí 19. srpna muzikálem West Side Story s hudbou Leonarda Bernsteina a první premiérou bude 25. srpna činoherní Diplomacie Cyrila Gelyho.  

Už podruhé jsme pro novou sezónu zvolili motto RESTART, tentokráte je to ale s vykřičníky – posouváme jimi návrat od nenormálna k normální umělecké práci. Věříme, že tohle už bude skutečný restart pro nás pro všechny. Lidem kultura chyběla, bylo to vidět i na těch několika produkcích, které jsme mohli v červnu odehrát. Doufám, že už konečně premiéry divákům odehrajeme tak, jak jsme je naplánovali,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Posledních osm měsíců všechny čtyři soubory našeho divadla intenzívně zkoušely novinky, které budou mít premiéry od srpna do prosince letošního roku. K posledním zkouškám a uvedení před diváky je tedy připraveno 12 novinek a další nastudujeme pro druhou půlku sezóny,“ upřesnil Jiří Nekvasil.

První premiéra sezóny – drama Cyrila Gelyho Diplomacie – není zvolena náhodou. Právě koncem srpna roku 1944 hrozilo z Hitlerova rozkazu totální zničení Paříže a 25. srpna nad ránem se odehrál rozhovor švédského diplomata a německého velitele pařížské posádky, jehož výsledkem mohla být záchrana metropole na Seině,“ uvedl ředitel Jiří Nekvasil.

Opernímu souboru NDM se podařilo letos uvést některé novinky alespoň v televizních premiérách, v divadle jsme Smetanovu Hubičku mohli v předpremiérách nabídnout až nyní v červnu. Ta bude mít slavnostní premiéru v divadle v září, v říjnu pak uvedeme v divadelní premiéře Pucciniho operu Tosca. Na státní svátek 28. října připravuje Ondřej Havelka premiéru operní komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. V době svého vzniku – ve 20. letech 20. století – byla opera velmi populární v Evropě a v německy hrajících divadlech u nás, v českých divadlech se tehdy tahle vtipná hříčka kupodivu neujala. My jsme její novou režii nabídli právě Ondřeji Havelkovi a už po posledních zkouškách mohu říct, že se diváci mají na co těšit – na dobovou atmosféru, svižnou hudbu, humor,“ zve ředitel NDM. „Ve druhé části sezóny nastuduje francouzský dirigent Bruno Ferrandis dílo Julese Masseneta Manon. Ostravské publikum zná dirigenta především z Ostravských dnů a Dnů nové opery Ostrava jako skvělého interpreta soudobé hudby, operu přímo pro naše divadlo ale nastuduje poprvé. V závěru sezóny začneme hrát Dvě vdovy Bedřicha Smetany,“ doplnil Jiří Nekvasil. Režie se ujme slovinský tvůrce Rocc, který už pro NDM inscenoval opery Šárka, Ariadna a Lohengrin.

Soubor opereta/muzikál poslední půlrok velmi intenzívně pracoval na původní novince – muzikálu Harpagon je lakomec? Autoři Boris Urbánek, Vojtěch Štěpánek a Jiří Krhut jej napsali přímo pro muzikálový soubor NDM na motivy Molièrova známého díla. Bude mít premiéru v prosinci.
Soubor operety/muzikálu zahajuje 19. srpna celou sezónu NDM.Začínáme vlastně stále novinkami. Dnes už klasickým muzikálem West Side Story s hudbou Leonarda Bernsteina a současným dílem Květiny pro paní Harrisovou s Hanou Fialovou v hlavní roli. Druhá zmíněná inscenace měla v říjnu 2020 pouze dvě uvedení a podobný osud potkal brzy po premiéře v únoru 2020 West Side Story. Takže obě díla zatím vidělo jen minimum diváků,“ uvedla šéfka souboru Gabriela Petráková. Diváci se ale mohou těšit také například na další muzikál s Hanou Fialovou. Jmenuje se Líp se loučí v neděli, napsal jej Andrew Lloyd Webber a diváci jej uvidí v červnu 2022 v Divadle „12“. Je to tragikomický příběh života a lásek Angličanky, která se v Americe snaží získat pracovní povolení a přitom poznává sama sebe.

Příznivce romantických tanečních příběhů potěší už v září balet Korzár Adolpha-Charlese Adama. Baletní soubor NDM nabídne v listopadu unikátní Mahlerovy vzpomínky, které pro NDM vytvořil přímo v Ostravě společně s tanečníky norský choreograf Jo Strømgren především na hudbu Gustava Mahlera. Balet je inspirován životem slavného dirigenta a skladatele. V květnu 2022 bude mít premiéru dílo Carmen Georgese Bizeta a Rodiona Ščedrina.

Činoherní nabídka pro novou sezónu zahrnuje díla klasická, adaptaci románu i původní novinky. Například v září uvidí diváci komedii Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů. Jak název napovídá, jde o svérázný pohled dramatika a režiséra Tomáše Svobody na dnes už kultovní klasiku. Něco pro lidi je původní komedie šéfa činohry Vojtěcha Štěpánka, která je vtipnou reflexí podivné koronavirové doby a hrát se bude od října v Divadelním klubu v komplexu Divadla Jiřího Myrona. Už dvakrát odložená premiéra dramatizace románu Oty Filipa Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy je naplánována na leden 2022. Podobně odkládala činohra už nastudovaného Gogolova Revizora (premiéra bude v listopadu).

Budeme samozřejmě opět spolupořádat Dny nové opery Ostrava na konci sezóny 2021/2022 a letos od 19. do 28. srpna se také v našich prostorách konají Ostravské dny. Na ojedinělých festivalech uvádí Ostravské centrum nové hudby ve světových premiérách díla současné hudby. Já osobně se letos těším mj. na druhý noční maraton soudobé hudby z pátku 20. na sobotu 21. srpna v Divadle Jiřího Myrona, Divadle „12“ a katedrále Božského Spasitele,“ uzavřel ředitel NDM Jiří Nekvasil.

 NDM

 

Autor článku: Šárka Swiderová; Foto: Serghei Gherciu (balet Korzár)