29.08.2022 10:36

Národní divadlo moravskoslezské vstoupí do nové sezóny dvěma zahajovacími galavečery

Čtyři soubory Národního divadla moravskoslezského vstoupí do nové sezóny dvěma zahajovacími galavečery 3. a 4. září, během nichž divákům nabídnou „ochutnávky“ všech novinek a ukázky stálic repertoáru.

Vracíme se ke konceptu úspěšně vyzkoušenému v roce 2019 – zahajovací večery se budou odehrávat v obou našich velkých divadlech. Začneme v Divadle Antonína Dvořáka, kde je doma především opera, ale také činohra a balet. Druhá část večera se odehraje v Divadle Jiřího Myrona, kde je doma především muzikálový soubor,“ rozvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Dva programy, dvě divadla, jedno vstupné!

V nadcházející sezóně nastudují čtyři soubory NDM celkem 17 nových premiér. Kromě Divadel Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona a komorního Divadla „12“ ožije poprvé divadelní produkci také slavnostní sál v patře Divadla Jiřího Myrona. Mottem sezóny je SVĚTLO PROCHÁZÍ TMOU. „Vzniklo samozřejmě v souvislosti s událostmi, které se ve světě dějí, především mám na mysli napadení Ukrajiny Ruskem, ale také jsme se zamýšleli nad tím, čím má umění lidem být – a ono má být tím světlem,“ přiblížil stručně ředitel Jiří Nekvasil. (Pozn. víc k mottu viz níže resumé TZ vydané k nové sezóně na jaře 2022)

Soubor opery NDM v pěti premiérách představí sedm nových titulů od baroka až po 20. století. Soubor činohry připraví šest nových premiér, muzikál rozšíří svou nabídku o čtyři nové tituly, balet o dva. Baletní soubor má programovou změnu – místo plánovaného Peera Gynta choreografa Johana Ingera nabídne divákům choreografii Hora (čte se ORA) renomovaného izraelského tvůrce Ohada Naharina (změna odstavce souboru baletu - červeně).

Činoherní soubor sezónu NDM zahájí první řádnou premiérou -  17. září uvede komedii Toma Stopparda Bouřlivá plavba. Dne 22. září uspořádáme dlouholeté sólistce, první dámě ostravské opery Evě Dřízgové-Jirušové, narozeninový galokoncert,“ doplnil nejbližší plány 2022/2023 Jiří Nekvasil. „Kromě novinek samozřejmě zůstávána repertoáru na pět desítek inscenací, s některými z nich se v sezóně rozloučíme,“ doplnil ředitel Nekvasil.

www.ndm.cz


OPERA NDM se hned třemi ze svých premiér (celkem jich bude pět) přibližuje k roku České hudby 2024. „Ve Smetanovském operním cyklu Ostrava 2024 se diváci dočkají nových inscenací PRODANÉ NEVĚSTY a DALIBORA. Prodanou nevěstu jsme připravili v koprodukci se Slovinským národním divadlem v Lublani, kde je úspěšnou součástí repertoáru od své premiéry v lednu 2019. Dalibora pak uvedeme v koprodukci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni a do Plzně poputuje naše úspěšná inscenace Massenetovy Manon. Jsem rád, že po delší době u nás operu (právě Smetanova Dalibora) nastuduje dirigent Robert Jindra, někdejší hudební ředitel naší opery a dnes nastupující hudební ředitel Opery Národního divadla v Praze. V roce 2024 (v Roce české hudby a roce Smetanových výročí) pak ve dvou časových úsecích nabídneme divákům všech osm Smetanových dokončených oper. Cyklus Opery terezínských skladatelů doplní večer dvou jednoaktových oper těšínského rodáka Viktora Ullmanna ROZBITÝ DŽBÁN a CÍSAŘ ATLANTIDY v novém českém překladu Jaromíra Nohavici,“ přiblížil novinky dvou významných pokračujících projektů ředitel NDM Jiří Nekvasil. 

Po 10 letech se objeví na našem jevišti další opera Richarda Wagnera. Nejen jako připomenutí 210. výročí skladatelova narození, ale hlavně pro jeho nadčasovou genialitu, díky které patří jeho díla k pilířům evropské kultury. Jeho TANNHÄUSERA uvedeme také jako paralelu ke Smetanovu Daliborovi. K začátkům opery nás dovedou díla Claudia Monteverdiho a Henryho Purcella v komorních prostorech Divadla „12“ a ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona. Komorní operní inscenace vzniká v rámci projektu Operní akademie Ostrava. Právě Purcellovou operou DIDO A AENEAS poprvé oživíme divadelní produkcí slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona,“ uzavřel Jiří Nekvasil.

Do ambiciózní sezóny vpluje jako první v řádné premiéře ČINOHRA NDM pod vedením Vojtěcha Štěpánka, a to 17. září BOUŘLIVOU PLAVBOU Toma Stopparda. Komedie si utahuje z operetních klišé a psaní divadelních textů vůbec. „O nic méně bouřlivá nebude premiéra divadelní adaptace Formanova filmu HOŘÍ, MÁ PANENKO. Autor a režisér Tomáš Svoboda po divácky velmi úspěšném Goldonim po ostravsku uspořádá v Divadle Jiřího Myrona ples na hranici divadla a reality. Pro rodiny s dětmi uvedeme v Divadle „12“ dramatizaci skvělé knížky Aleny Kastnerové O LÍNÉ BABIČCE v režii Tomáše Jirmana. Pro Divadlo Antonína Dvořáka připravíme autorskou dramatizaci geniálního historického románu držitele Nobelovy ceny za literaturu Stefana Zweiga MARIE ANTOINETTA. Drama o obyčejné, v mnoha ohledech průměrné dívce, na jejíž náladě doslova závisel světový mír. Mohla mít vše, jen ne svobodu. Naopak další světoznámá hrdinka – Ibsenova NORA – se v závěru stejnojmenného dramatu pro vytouženou svobodu zbavuje naprosto všeho. Dva velké příběhy dvou (ne)obyčejných žen, které osud postavil před ty nejtěžší výzvy. Závěr sezóny bude patřit mládí, lásce, humoru. Romantickou komedii Williama Shakespeara MARNÁ LÁSKY SNAHA přivede po stu letech na jeviště našeho divadla špičkový slovenský režisér Roman Polák,“ zhostil se představení činoherní nabídky šéf souboru Vojtěch Štěpánek.

BALET NDM přichází se dvěma novými celovečerními tituly. „Před Vánoci uvedeme legendární Čajkovského balet, tentokráte pod názvem LOUSKÁČEK – VÁNOČNÍ KOLEDA v choreografii Youriho Vámose. Vámos spojil klasickou Hoffmannovu pohádku Louskáček a Myší král s Dickensovou Vánoční koledou a příběh umístil do předvánočního Londýna 19. století,“ řekla šéfka souboru Lenka Dřímalová. Od půlky srpna už asistenti choreografa v Ostravě vybírají sólisty a zkoušejí. Jde o velmi oblíbený rodinný balet a NDM k němu chystá i speciální edici programu a dalších materiálů pro děti. „Druhým naším premiérovým titulem bude celovečerní dílo HORA izraelského choreografa Ohada Naharina. Původně plánovaného Peera Gynta od Johana Ingera nebylo možné scénograficky přizpůsobit rozměrům jeviště Divadla Jiřího Myrona. Jelikož jsme chtěli jít cestou jedné inscenace a současně reflektovat technickou vyzrálost souboru, oslovili jsme Ohada Naharina. Poprvé v historii tak u nás diváci uvidí jeho celovečerní balet! Naharin už několik desetiletí patří ke světové choreografické špičce moderního tanečního divadla. Rozhodli jsme se pro poměrně progresivní titul, protože chceme hrát do noty náročnému ostravskému publiku,“ těší se Lenka Dřímalová.

(Pozn. Naharinovu práci ostravští diváci znají mj. z choreografie Bolero v komponovaném večeru Dva světy / jeden svět, který měl premiéru v roce 2016 a v němž balet uvedl také díla Jiřího Kyliána a Itzika Galiliho.)

Soubor MUZIKÁLU pokračuje v uvádění velkých světových děl a v nové sezóně se diváci dočkají i legendární inscenace divadla Semafor! „PRODUCENTI Mela Brookse jsou příběhem o tom, že i záměrně nejhorší muzikálová slátanina všech dob může mít kolosální úspěch. V roce 2001 dnes slavný muzikál ověnčilo celkem 12 Cen Tony ze 14 možných a u nás bude mít konečně premiéru 27. října. Muzikálová tragikomedie z prostředí londýnské spodiny, kde ‚nic není zadarmo a každý bere spravedlnost do vlastních rukou‘ s názvem SWEENEY TODD: ĎÁBELSKÝ LAZEBNÍK Z FLEET STREET se na velké české scéně u nás objeví vůbec poprvé, autorem hudby je nedávno zesnulý Stephen Sondheim, jeden ze spoluautorů West Side Story,“ rozvedla šéfka souboru Gabriela Petráková. Legendární JONÁŠ A TINGL-TANGL Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra ožije 18. prosince v komorním Divadle „12“ s Tomášem Savkou a hudebním ředitelem souboru Jakubem Žídkem. Toto dílo vzniklo vlastně náhodou a svým

způsobem z nutnosti v roce 1962 poté, co ze Semaforu odešly hlavní pěvecké hvězdy. Skladatel Jiří Šlitr se tu poprvé objevil na jevišti jako herec (či „hrající a hrající“ pianista) a úspěch byl obrovský. „Pro rodiny s dětmi připraví tým režiséra Juraje Čiernika pokračování cyklu Tajemství bludných balvanů: Nová ‚ostravská‘ pohádka O ZAJÍČKOVI ZAPOMNÍČKOVI vypráví o nástrahách, s nimiž se v centru města potkává malý zajíc,“ uzavřela muzikálovou nabídku Gabriela Petráková.

Autor článku: Šárka Swiderová, foto z inscenace Bouřlivá plavba, autor Martin Kusyn