08.10.2021 10:47

Národní divadlo oslovilo kandidáty na funkci uměleckého šéfa Činohry

Národní divadlo bude vybírat nového šéfa činohry z několika osobností, které oslovilo. Ředitelka pražského divadla X10 Lenka Havlíková, režisér Marián Amsler, umělecký šéf Komorní scény Aréna v Ostravě Ivan Krejčí a režijní duo SKUTR mají vypracovat strategii rozvoje souboru Činohry ND pro léta 2022 až 2028. Vítěz by měl nahradit současného šéfa činohry Daniela Špinara, jemuž generální ředitel ND Jan Burian zkrátil mandát. Nový umělecký ředitel povede soubor činohry od září 2022.

Špinar je uměleckým ředitelem Činohry ND od září 2015, ve výběrovém řízení zvítězil nad dalšími kandidáty - dramatikem a režisérem Davidem Drábkem z královéhradeckého Klicperova divadla a také Ivanem Krejčím, který by ho nyní mohl vystřídat. Mandát Špinarovi vedení ND po pěti letech prodloužilo, skončit mu měl za dva roky.

Na jeho předčasném ukončení se Špinar s Burianem údajně dohodli. Burian mimo jiné uváděl, že první česká scéna se nemůže změnit v autorské divadlo. Špinar zase tvrdil, že v Národním divadle „narážel na zdi". České divadelní prostředí je podle něj plné strachu, trafik, rutiny, cynismu a manipulace. Aniž by někoho jmenoval, uvedl, že jím popisovanou situaci způsobují konkrétní lidé na nejrůznějších postech, kteří různě kumulují funkce a setrvávají na nich i celá desetiletí.

Osobnosti, z nichž by měl Špinarův nástupce vzejít, doporučili umělecká šéfka Divadla Na zábradlí Dora Viceníková, emeritní ředitelka Dejvického divadla, výkonná ředitelka Asociace profesionálních divadel Eva Kejkrtová Měřičková a prorektor AMU Jan Hančil, kteří jsou zároveň členy Garanční rady Národního divadla, ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser a herec David Prachař, který byl nominován uměleckým souborem.

V polovině listopadu by poradci měli nad strategiemi uchazečů debatovat a doporučit Burianovi některého z nich. Finální rozhodnutí bude na generálním řediteli ND. „Jsme rádi, že zájem o spolupráci s Činohrou ND mají různorodé osobnosti s nezpochybnitelnými uměleckými výsledky, manažerskými zkušenostmi i vynikajícím renomé," uvedl Burian.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, sn

Národní divadlo oslovilo kandidáty na funkci uměleckého šéfa Činohry

Zprávy

18.10.2021

Noc divadel proběhne 20. listopadu s podtitulem Fresh Air

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla představí například čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy či reflexi pandemické situace, která citelně zasáhla živou kulturu. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) také po roční přestávce otevře své sídlo jako hlavní festivalové infocentrum. Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne noční prohlídky, divadelní dílny, diskuze s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

15.10.2021

Diskuse The Show Must Go ON/OFFline: Řekli jsme NE. Studenti/studentky divadelních akademií se brání zneužívání moci

Další z řady mezinárodních diskuzí The Show Must Go ON/OFFline. V mnoha divadelních akademiích v Evropě se studentky a studenti stávají iniciátorkami/y změny tím, že poukazují na různé formy zneužívání moci. Reakcí je mnohdy mimořádně silný odpor. V jiných případech se rozhostí pouze velké ticho, ještě jindy se připojují další zúčastněné strany a podporují proces změny. Nakonec ale instituce reagují a transformují se.

14.10.2021

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU Miroslav Plešák

Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021 náhle ve věku 78 let zesnul profesor, člen Akademického senátu Divadelní fakulty a emeritní profesor JAMU Miroslav Plešák.