23.02.2023 09:28

Národní divadlo plánuje uvést v sezoně 2023/24 dvacet premiér

Pro divadelní sezonu 2023/2024 Národní divadlo nabídne na repertoáru 81 inscenací, z toho 20 premiér.

„Mám velkou radost, že hned na začátku sezony uvedeme činoherní inscenaci hry CHERRY MAN, kterou přímo pro Stavovské divadlo napsal Ivan Vyrypajev, jeden z nejzajímavějších ruských režisérů a dramatiků své generace, který nyní žije v Polsku,“ uvádí generální ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian.

„Režisérské duo SKUTR na jevišti Národního divadla uvede jedno z nejslavnějších dramat Williama Shakespeara HAMLET. Baletní soubor dlouhodobě potvrzuje své prvenství v hledání nových přístupů. Projekt HOLO HARMONIES choreografa Maura Bigonzettiho unikátně propojí divadelní svět, nové technologie, virtuální realitu a hologram. Milovníky baletů s příběhem pak ve Státní opeře potěší COPPÉLIA Ronalda Hynda podle Maria Petipy. V opeře oslavíme Rok české hudby a dvousté výročí narození Bedřicha Smetany – kromě jiného – velkým galakoncertem. Dirigent Tomáš Netopil nastuduje nově RUSALKU Antonína Dvořáka. Máme také před sebou poslední rok mimořádného projektu Musica non grata, který se zaměřuje na tvorbu umělců perzekvovaných nedemokratickými režimy nebo těch, kteří se stali obětí holokaustu. V rámci tohoto projektu uvedeme například dětskou operu LOUTKÁČEK, která doplní náš repertoár o další titul pro nejmladší diváky. Režie se ujme umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry. Laterna magika se bude připravovat na zahájení rekonstrukce Nové scény koprodukčním projektem s Divadlem bratří Formanů PTAČÍ SNĚM v režii Petra Formana,“ pokračuje.


BALET NÁRODNÍHO DIVADLA v divadelní sezoně 2023/2024

„Věřím, že divadlo hraje v naší kultuře zásadní roli – přináší inspiraci. Důležité jsou pro nás zejména dvě oblasti: inovativní přístup a péče o náš soubor, o umělce, kteří ho tvoří. To jsou závazky a hodnoty, na nichž si zakládáme. Na třetím místě je aktivní občanství formující celou společnost. Tyto tři principy – inovace, umělci a aktivní občanství – ovlivňují naše rozhodování a utvářejí naše poslání. Prostřednictvím metafory pohybového jazyka a široké škály emocí promlouvá naše duše a my tak nacházíme společnou řeč s ostatními lidmi. Takové vyjadřování nám umožňuje přijímat výzvy, zůstáváme bdělí a vnitřně živí, plní radosti. Díky těmto hodnotám přijímáme svou osobní roli ve sdílené komunitě: Rozvíjíme vztah s diváky, umělci a dalšími kolegy na všech scénách Národního divadla. A ve službách zmíněných tří základních principů – inovace, umění a aktivního občanství – se ponese sezona 2023/2024 plná různorodosti a stylové pestrosti.“ Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu ND

Sezonu 2023/2024 reprezentují dvě premiéry a jeden unikátní projekt.

Inscenaci BEYOND VIBRATIONS tvoří tři díla vynikajících současných choreografů. Uvedeme Moving Rooms Krzysztofa Pastora, Frank Bridge Variations Hanse van Manena a Fly Paper Bird Marca Goeckeho. Spojujícím elementem není jen moderní pohybový slovník, hledání svébytných estetik a výrazná tvůrčí křehkost či hloubka metaforického sdělení, ale i vibrace nástrojů – uměleckých prostředků: tančícího těla, vibrující struny. A to ať již v choreografiích Krzysztofa Pastora, Hanse van Manena a Marca Goeckeho nebo v hudbě Alfreda Schnittkeho, Henryka Góreckého, Benjamina Brittena a Gustava Mahlera. Krzysztof Pastor a Marco Goecke se navíc představí publiku i souboru Národního divadla vůbec poprvé. Česká premiéra se odehraje 5. října 2023 v Národním divadle.

COPPÉLIA Ronalda Hynda podle Maria Petipy rozšíří naši kolekci klasických baletů, je to další kvalitativní stupeň v dramaturgii. Navazujeme tak na dosavadní repertoár, stavíme na našich i diváckých zkušenostech. Tento okouzlující rodinný balet pro diváky všech generací patří k základnímu baletnímu kulturnímu odkazu, na světových jevištích se ustálil hned po svém prvním historickém uvedení v Paříži v roce 1870. Z choreografie Ronalda Hynda z roku vyzařuje klasická krása doprovázená jímavými melodiemi Léa Delibese a okouzlující scénou Roberty Guidi di Bagno. Titul je plánován na jeviště Státní opery, premiéra bude 16. května 2024.

HOLO HARMONIES – The Cross-Border Live Experience, nová choreografie Maura Bigonzettiho, přináší průkopnickou šanci objevit originální taneční a hudební zážitky společně ve Státní opeře a v Divadle Baden-Baden v nevšedním a jediném představení 1. prosince 2023. Jde o světovou premiéru projektu, který v tomto rozsahu nebyl nikdy a nikde dosud uveden. Unikátní propojení divadelního světa a nových technologií, virtuální reality, hologramu. Opravdu můžeme tančit před plným hledištěm v Praze a přitom tento okamžik sdílet s hudebníky v BadenBadenu, aniž by kdokoliv rozpoznal, že místo živého umělce účinkuje hologram? Lze cestovat mezi realitami, být teď a tady stejně jako tehdy? Vést dialog mimo čas a prostor, posouvat hranice vnímání a klást otázky nejen v rámci našich uměleckých či kulturních zkušeností, ale i běžného lidství.

Balet ND působí na čtyřech scénách, každou sezonu uvede více než 120 baletních představení. Na repertoáru zůstávají tituly: ROMEO A JULIE, POPELKA, SPÍCÍ KRASAVICE, TRAMVAJ DO STANICE TOUHA, LOUSKÁČEK – VÁNOČNÍ PŘÍBĚH, ONĚGIN, FORSYTHE / CLUG / MCGREGOR, BPM (BEATS PER MINUTE), LA SYLPHIDE, LA FILLE MAL GARDÉE (kterou uvedeme v rámci turné).

Kromě stávajícího programu vám nabízíme také doprovodné programy (baletní dílny, dramaturgické úvody, autogramiády), novinkou bude vzdělávací projekt na Nové scéně s názvem DANCE ON,
který zahrnuje otevřené lekce, individuální tréninky a choreografickou laboratoř, v jejímž rámci můžete objevovat zrod nové tvorby. Rádi bychom vás inspirovali i tím, že poodhalíme něco z každodenních příprav, ukážeme vám, jak se umělci i další zaměstnanci podílejí na vzniku divadelního kouzla, které má svá vlastní pravidla.


ČINOHRA NÁRODNÍHO DIVADLA v divadelní sezoně 2023/2024

Činoherní dramaturgický plán se po letošní sezoně vztahových her a vášnivých příběhů vydává docela jiným směrem. Posouvá se k aktuálnějším tématům, která více odrážejí pohyby i určitý neklid v současné společnosti. Není proto náhoda, že autorsky je tentokrát zastoupen zejména středoevropský prostor, že dva tituly výrazně tematizují divadlo, dvě hry se svým způsobem dotýkají víry, že ve dvou textech se řeší touha po moci… Umělecké vedení však stále neopouští touha diváky vzrušovat a bavit: „I letos jsme se snažili, aby výběr titulů reflektoval současnou dobu a zároveň byl barevný, umělecky a divácky vzrušující, žánrově pestrý,“ uvádějí umělečtí ředitelé Činohry Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský a dodávají: „Příští sezonou poprvé vstupujeme do Státní opery, vnímáme ji totiž jako zásadní místo, kam bychom chtěli naše účinkování rozšířit. Jde o divadelní budovu se skvěle řešeným hracím prostorem i hledištěm. Zároveň je to místo, které je oproti Národnímu divadlu neutrálnější, není tolik spjato s ‚národním‘ očekáváním, řekněme i určitou ‚předpojatostí‘ diváků ve smyslu kořenů a historie české státnosti. Ve výběru textů pro SO chceme vycházet i z historie budovy, která fungovala vždy v krátkých obdobích v rukou silných osobností.“

Původem ruský dramatik a režisér, v současné době žijící v Polsku, Ivan Vyrypajev, jehož texty Kyslík, Nesnesitelně dlouhá objetí nebo Opilí jsou dobře známy i českým divákům, svůj nejnovější text CHERRY MAN napsal přímo pro Stavovské divadlo. Jeho absurdní černá groteska velmi vtipně ironizuje společenskou hyperkorektnost. Jak uvádí sám autor: „… dnes, v době strašlivých válečných konfliktů, je vlastně nemožné hovořit o nějakých společných lidských hodnotách. Žánry absurdity a černé komedie tak nejpřesněji odrážejí stav věcí jak v umění, tak v každodenním životě...”

HAMLETA, jednu z nejznámějších Shakespearových tragédií, připravuje režijní duo SKUTR. V překladu Martina Hilského se na jeviště Národního divadla vrátí po jedenadvaceti letech. Je to drama rodinné, ale do velké míry i politicky aktuální – jak udržet království, když se na něj ženou nepřátelská vojska? Můžete se těšit na fascinující mysteriózní inscenaci této nehynoucí klasiky.

JEŠTĚ CHVILKU je původní hra oceňované polské dramatičky zaměřující se na divadlo pro děti a mládež Marie Wojtyszko, která rovněž vznikla na objednávku pro Činohru. Režie se ujme mladá talentovaná režisérka Anna Klimešová, jejíž režijní rukopis se vyznačuje jedinečnou hravostí a humorem, citlivostí a smyslem pro detail. Rodinný titul by měl být určen zejména prarodičům a jejich vnoučatům – ale nejen jim.

Slovenský režisér Marián Amsler se za své kariéry už mnohokrát úspěšně věnoval dramatizacím světových a českých románů a s citem, pevným režijním uchopením a originálním gestem je dokázal přenést na velká jeviště. I proto byl pro Státní operu jasnou volbou právě on a MEFISTO, slavný „román jedné kariéry” popisující nejen dopad nezvladatelné ctižádosti a touhy po uznání, ale i zrod zrůdné diktatury a nových pořádků.

Spisovatelka Kateřina Tučková dosáhla už krátce po třicítce prokazatelných literárních úspěchů, v říjnu 2022 dokonce získala za svůj nejnovější román BÍLÁ VODA Státní cenu za literaturu. Kniha – vyprávějící o historii ženských řeholních řádů za totality i postavení žen v katolické církvi – se stala skutečnou událostí i čtenářským bestsellerem a inspirovala uznávaného slovenského dramatika Daniela Majlinga k svébytné autorské dramatizaci. V režii kmenového režiséra Michala Vajdičky ji uvedeme ve Stavovském divadle.

A velkou událostí bude jistě i návrat Jana Nebeského, který v minulosti vytvořil v Národním divadle mnoho mimořádných inscenací. Oceňovaný režisér a jeden z nejoriginálnějších českých tvůrců si tématem svého autorského projektu zvolil dílo i dosud nepublikované verše básníka Ivana Wernische, a vytvoří tak poctu této významné osobnosti české poezie

Všechny nové činoherní inscenace jsou již od předpremiéry titulkovány. „A to nejen proto, že chceme dále rozšiřovat diváckou základnu. Premiéra je totiž také skvělou příležitostí pozvat zajímavé zahraniční hosty, ukázat jim, co se u nás děje, navázat s nimi další spolupráci a budovat dlouhodobé vztahy. Je pro nás velkou ambicí a výzvou, abychom měli od příští sezony titulkovaná dokonce všechna večerní představení,“ vysvětluje Lukáš Trpišovský.

Klíčové téma (nejen) současné sezony je udržitelnost. Výzva, která čeká celý svět, se samozřejmě nevyhýbá ani Národnímu divadlu – proto se už nyní věnuje ekologické transformaci, ostatně podobný proces čeká dříve či později většinu veřejných institucí. Přestože tuto potřebu akcelerovala energetická krize, principy udržitelnosti se týkají jak silovějších energetických strategií, tak i výroby dekorací a kostýmů, fungování celé instituce, stravování, či dokonce mezilidských vztahů. V tuto chvíli probíhá úzká spolupráce s Re-use federací. Národní divadlo vypracovalo projekt „materiálové banky”, který umožňuje více recyklovat jednotlivé komponenty dekorací a některé materiály znovu využívat. Pilotní fáze je už spuštěna, nyní dochází k vyklízení skladu na uschování materiálů, vzniká i digitální databáze dekorací a rekvizit. Ta se nyní plní obsahem a měla by být plně spuštěna začátkem září.

Nadcházející sezonu vyhlíží Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský s pocity odpovědnosti vůči společnosti ale také silného vděku divákům: „Ještě loni touhle dobou jsme si říkali, že je vše na dobré cestě, pandemické provizorium skončilo a divadlo znovu nabralo radost, poztrácenou energii a sílu. Netušili jsme ovšem, co všechno nám rok 2022 přinese. Ani v nelehké době jste nás neopustili, navzdory zdražení vstupenek a zvyšující se ceně dalších běžných potřeb. Přejme si tedy do další sezony, abychom svět kolem sebe dokázali smysluplně naplnit originálními a živými divadelními počiny, a zároveň mysleme na všechny umělce a umělkyně, kteří na rozdíl od nás svobodně tvořit nemohou.“ I proto v čerstvě premiérované inscenaci Bakchantky účinkuje sbor složený mj. z ukrajinských zpěvaček. Například jedna z nich, Olha Poltorak, byla ještě před rokem sólistkou Oděské filharmonie. Ve sboru jsou kromě ní také další čtyři uprchlice. „Když byla možnost získat pro tento úkol špičkové zpěvačky evropského formátu, které se tak navíc mohou věnovat své profesi, nebylo proč váhat,“ objasňuje rozhodnutí režisér inscenace Jan Frič.

Režisér a dramatik Ivan Vyrypajev přivezl na poslední ročník festivalu Pražské křižovatky svou autorskou inscenaci 1,8 M, kterou připravil ve varšavském divadle Nowy Teatr. Mezinárodní projekt s tématem politických procesů v Bělorusku vychází z autentických dokumentů a stal se nesmlouvavou obžalobou totalitního režimu i důležitým příspěvkem k tématu nesvobody a odvahy umělce. Činohra ND také v březnu 2022 vyhlásila už třetí běh běloruské rezidence. Situace běloruských umělců se totiž od jara a podzimu 2021, kdy Národní divadlo společně s festivalem Pražské křižovatky nabídlo tvůrčí stipendium a pobyt v Praze čtyřem běloruským dramatikům a dramatičkám – Axaně Hajko, Aleně Ivaňušence, Andreji Ivanovovi a Alexeji Makejčikovi – stále nezlepšila. Do třetího běhu rezidence byla vybrána dramatička, básnířka a prozaička Diana Balyko, která patří k nejznámějším a nejhranějším běloruským umělkyním. Ve své vlasti byla ovšem politicky perzekuována, a tak koncem května 2021 uprchla celá její rodina do Kyjeva. V březnu 2022, po začátku ruské okupace, se museli opět urychleně evakuovat. Národní divadlo ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Ministerstvem zahraničních věcí ČR proto pomohlo Dianě a její rodině získat roční vízum i povolení k pobytu v České republice.


OPERA NÁRODNÍHO DIVADLA A STÁTNÍ OPERA v divadelní sezoně 2023/2024

Opera Národního divadla a Státní opera vstupuje do sezony 2023/2024 s plánem uvést devět premiér a nabídnout celkem 29 dalších repertoárových titulů. „S velkou pokorou a respektem vyhlížím novou sezonu, která bude mimo jiné spjata s Rokem české hudby 2024 a zejména s velkým výročím Bedřicha Smetany,“ říká Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery. „Program, který představujeme, byl sestaven v rámci úzké spolupráce s našimi dvěma hudebními řediteli Robertem Jindrou a Andrijem Jurkevyčem, mezinárodně vyhledávanými dirigenty, kteří jsou velmi oddáni naší společné práci.“

Sezonu Státní opery zahájí belcantový titul, který patří ke stálicím světového operního repertoáru: NÁPOJ LÁSKY italského skladatele Gaetana Donizettiho. Společně s britskou režisérkou Julií Burbach, která byla nominovaná na titul „Best Newcomer“ v prestižní anketě International Opera Awards 2019, hudebně tuto inscenaci nastuduje Andrij Jurkevyč.

Dalším titulem Státní opery bude Šostakovičova LADY MACBETH MCENSKEHO ÚJEZDU, kde se režijního úkolu ujme Martin Čičvák. Její listopadovou premiéru bude dirigovat Hermann Bäumer. Verdiho opera NABUCCO, ve které utlačovaný národ trpí pod nadvládou jiného, bude uvedena v únoru 2024 v režii Tomáše Pilaře a pod taktovkou Andrije Jurkevyče.

Po mnoha odkladech z covidového období uvedeme ke konci sezony pod taktovkou Jiřího Rožně operu George Ligetiho LE GRAND MACABRE. Režii i scénu připraví britský režisér Nigel Lowery. Na jevišti Národního divadla bude spolu se slavným Pucciniho dílem GIANNI SCHICCHI uvedena zbrusu nová skladba českého autora: premiérový titul skladatele Jana Kučery, který ve spolupráci s režisérem a libretistou Davidem Radokem složil novou jednoaktovou operu – černou operní komedii DON BUOSO, jež dějově předchází Pucciniho opeře.

Po úspěšném uvedení opery Richarda Strausse Růžový kavalír v sezoně 2022/2023 přichází v lednu 2024 do Prahy další jeho slavné dílo ARIADNA NA NAXU, které bude uvedeno na jevišti Stavovského divadla pod taktovkou Roberta Jindry a v pojetí slovenské režisérky Slávy Daubnerové.

Opera Národního divadla rozšíří před Vánocemi 2023 svou nabídku pro dětské publikum a rodiny s dětmi o pohádkovou operu z pera Paula Hindemitha: příběh o oživlé loutce a řezbářském učni, jenž zachrání srdce krásné Trudel. Vánoční hudební příběh o LOUTKÁČKOVI, v němž vedle hudby a zpěvu nebude chybět ani tanec, pantomima, akrobacie a samozřejmě loutky, uvádíme ve Stavovském divadle v české premiéře a v úpravě a v českém překladu šéfdramaturga Opery Národního divadla a Státní opery Ondřeje Hučína a režiséra, mima, choreografa a uměleckého šéfa Laterny magiky Radima Vizváryho. Inscenace je součástí cyklu Musica non grata, jenž je realizován s finanční podporou Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice a jehož cílem je oživování tvorby skladatelů první poloviny 20. století pronásledovaných nacistickým režimem.

Cyklus Musica non grata nabídne na podzim 2023 školám a školkám také hodinové putovní pásmo sestavené z pohádek a písní Leny Stein-Schneiderové a Ilse Weberové, jež obě prošly terezínským ghettem. V říjnu 2023 se Musica non grata stane spolupořadatelem 58. ročníku Mezinárodního hudebněvědného kolokvia v Brně, které bude věnováno české avantgardní opeře první poloviny 20. století s výrazným zastoupením česko-německých skladatelů „entartete Musik“. 4. února 2024 bude ve Stavovském divadle hostovat Národní divadlo moravskoslezské se dvěma jednoaktovými operami Viktora Ullmanna Rozbitý džbán a Císař Atlantidy a čtyřletý cyklus Musica non grata se uzavře první víkend v dubnu 2024 provedením opery Šaty dělají člověka Alexandra Zemlinského a koncertním provedením oper Eine florentinische Tragödie (Florentinská tragédie) Alexandra Zemlinského a Sancta Susanna Paula Hindemitha ve Státní opeře.

Rok 2024 otevřeme slavnostním představením opery Bedřicha Smetany Libuše. I následující měsíce celého roku 2024 se ponesou velkou měrou ve znamení Roku české hudby a pro diváky je připravenou velké množství kulturních zážitků. Velkolepou oslavou 200. výročí narození Bedřicha Smetany se stane 2. března 2024 speciální galakoncert a na následující den je naplánováno opět slavnostní představení Libuše.

O týden později se koná premiéra nové produkce opery Antonína Dvořáka RUSALKA pod taktovkou Tomáše Netopila v režii dua SKUTR. V květnu se odehraje premiéra Smetanova TAJEMSTVÍ v režii Ondřeje Havelky, hudebně dílo nastuduje Robert Jindra. V červnu proběhne přehlídka současné české operní tvorby v rámci festivalu Opera Nova.

Mezi speciálními koncertními událostmi pro nadcházející sezonu bude 18. září koncert Opery Národního divadla na festivalu Dvořákova Praha ve Dvořákově síni Rudolfina, dále 21. října Koncert pro Ukrajinu ve Státní opeře, 11. listopadu si v Národním divadle vyslechneme dramatickou kantátu Vítězslava Nováka Bouře.

Novým projektem sezony 2023/2024 bude koncertní řada písňové a komorní tvorby v podání sólistů Opery Národního divadla a Státní opery ve Stavovském divadle. Koncerty zazní 23. září, 7. října, 28. října, 11. listopadu 2023, 17. února, 23. března, 20. dubna a 18. května 2024.


LATERNA MAGIKA v divadelní sezoně 2023/2024

Pro 141. sezonu Národního divadla připravuje Laterna magika dvě premiéry. První z nich bude VALÉRIE A TÝDEN DIVŮ v režii Jakuba Šmída. Divadelní zpracování Nezvalovy novely se opírá o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky. Poetická adaptace bizarního černého románu, který budí dodnes emoce, jitří vášeň i strach. Jediný týden stačí, aby se z dívky stala žena a z jejích snů temná noční můra. Valérie opouští svět dětských iluzí a noří se do hlubin potemnělé a obskurní fantazie. Ať se hlavní hrdinové ocitnou v kurníku, sklepě plném rakví či v rozpadajícím se chrámu, obklopuje je tajemno, kterým prosvítají paprsky absurdity a humoru. Divadelní zpracování se opírá o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky.

„Tvůrci, kteří pracující s dílem významného básníka Vítězslava Nezvala si touto inscenací kladou za cíl, vrátit se k tradičním principům a kořenům Laterny magiky, kde film je v dialogu s jevištní akcí,“
doplňuje umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry.

U druhé premiéry se jedná o velkoformátový multimediální a multižánrový projekt v režii Petra Formana PTAČÍ SNĚM. Alegorický příběh o ptácích vydávajících se hledat svého krále, aby na světě znovu zavládl pokoj a mír. Inscenace koncipovaná jako analogie cesty do vlastního nitra vytváří jevištní jazyk založený především na síle obrazu a působivé atmosféře. „Nové divadelní dobrodružství bude inspirované dílem perského mystika Faríduddína Attára,“ dodává. Originální mobilní prostor podporuje sepětí jeviště s hledištěm. Vedle tradičních prostředků, jako jsou kostýmy, loutky a masky, pracuje i s výraznou scénografií a velkoformátovými projekcemi. Herci a tanečníci z mnoha zemí světa vytvářejí svými schopnostmi, růzností jazyků a barev pleti mnohotvárný obraz ptačího společenství, nikoli náhodou tolik připomínajícího svět lidí. Inscenace vzniká v koprodukci Laterny magiky a Divadla bratří Formanů.

V sezoně 2023/24 plánujeme opět spolupráci se Signal Festivalem a těšit se můžete také na druhý ročník Laterna festu 9.–17. května. Ze současného repertoáru převedeme tyto inscenace: Krajina těla, Poe, BatoLaterna, Robot Radius a Zázrak (s)tvoření.

Celý tým Laterny magiky se začíná připravovat na již avizovanou rekonstrukci budovy Nové scény. „Repertoár budeme přizpůsobovat pro hostování na prknech Stavovského divadla, kde Laterna magika nalezne své působiště po celou dobu rekonstrukce. Vedle toho se budeme maximálně soustředit na zájezdy, abychom naše tituly dostali blíž divákům po celé České republice i mimo ni.“


Doprovodné programy ND+

Národní divadlo se dlouhodobě věnuje doprovodným a vzdělávacím programům. Pod značkou ND+ si diváci a návštěvníci napříč věkovými kategoriemi vybírají z více než 50 různých workshopů, kurzů, setkání s tvůrci, besed či divadelních projektů pro veřejnost. Všechny umělecké soubory tak nabízí nějaké „plus“ k vlastní umělecké tvorbě, programy Národní jinak se zabývají mimorepertoárovými aktivitami širokého rozsahu. Celkový přehled nabídky ND+ je na webových stránkách Národního divadla a ke stažení v elektronické podobě.

Národní jinak

Důležitým tématem sezony bude divadlo a ekologicky udržitelný rozvoj. Podpořeny budou také projekty s tematikou mezikulturního porozumění v podobě otevřených tvůrčích dílen a workshopů s českými a ukrajinskými umělci. V březnu 2024 se široká veřejnost může těšit na další nadNárodní týden divadla (tematický program k příležitosti hned několika světových dní, např. Světovéhodne mimů či Světového dne divadla pro děti a mládež). Rozšíříme prostor pro divácké názory na Národní divadlo (stávající program Bavme se o divadle!) o programy a diskuze o úloze divadla v dnešní společnosti. V nabídce zůstávají stále žádané tvůrčí dílny Národní hoří! a Na stopě Národního divadla, které neotřelým způsobem seznamují s počátky českého divadla a představují osobnosti svázané s Národním divadlem. Nově nabízíme verzi těchto dílen pro návštěvníky ve věku 65+. Zájemci o historii mohou navštívit Divadelní archiv ND (program Zákoutí archivu), nebo se setkat se zaměstnanci ND v rámci cyklu ND Café o divadelních profesích. Ve spolupráci s městskou části Praha 1 a jejími příspěvkovými organizacemi připravujeme nabídku kulturních programů na náměstí Václava Havla.

Činohra ND a Laterna magika

Pro základní a střední školy budeme i v nové sezoně nabízet tvůrčí dílnu ve Stavovském divadle Divadlo? Divadlo!, během které žáci nahlédnou do divadelního provozu a na herecké zkušebně si vyzkouší několik divadelních profesí. Naladit se na činoherní představení bude možné během tvůrčích dílen k inscenacím Hamlet, Maryša, Kytice, Mnoho povyku pro nic, Hordubal, Bakchantky, Naši furianti. Nově nabízíme tvůrčí dílny k inscenacím Laterny magiky - dílna POE, určená školním skupinám a dílna Krajina těla, jež je otevřená i pro veřejnost. Rodiny s dětmi se mohou těšit i na novinku letošní sezony – dílnu Valérie a týden divů. Po úspěšném pilotním projektu ND+ LAB: Domov je tam, kde to bolí, pokračujeme s dalším participativní projektem, jehož výsledkem bude nová autorská inscenace. Na konci letních prázdnin opět realizujeme letní divadelní kurz ND Young, tentokrát s názvem Rozvod – Věc veřejná a navážeme i na úspěšný cyklus workshopů, kurz ND Young. Pokračujeme také s kurzem tvůrčího psaní Piš hry a už posedmé navážeme celoročníintenzivní spolupráci s vybranou školou v rámci projektu Partnerská škola Činohry ND.

Balet ND

Pro malé i velké diváky nabízíme baletní dílny ke stávajícím inscenacím: Spící krasavice, Labutí jezero, Romeo a Julie, Leonce & Lena, Oněgin, Jiří Kylián – Mosty času. Nicméně chystáme i nové dílny k premiérám Popelky a La Sylphide. Školy mohou využít výukové pracovní listy a baletní dílnu na téma Čajkovského baletů, v nabídce zůstává i velmi oblíbená dílna u mladších školáků Tutu je balerína. Novinkou bude dílna věnovaná současným choreografiím a technikám moderního tance – ať se již bude hovořit o neoklasice, objevování pohybových možností Williama Forsytha či Edwarda Cluga, nebo o zcela neotřelém způsobu vyjadřování, jež zastupuje Marco Goecke. Nově připravujeme vzdělávací projekt na Nové scéně s názvem DANCE ON, který zahrnuje otevřené lekce, individuální tréninky a choreografickou dílnu.

Opera Národního divadla a Státní opery

Opera Národního divadla a Státní opery nabízí operní dílny k jednotlivým repertoárovým inscenacím Kouzelná flétna, Švanda dudák, Jeníček a Mařenka. Nově je připravována dílna pro středoškolské i vysokoškolské studenty k opeře Káťa Kabanová, která provede studenty jak hudbou, tak i dějem Janáčkova vrcholného díla. Zejména mladšímu publiku jsou určeny dílny Prodaná nevěsta a LouTkáček, které jsou koncipovány jako interaktivní setkání. Účastníci se seznámí nejen s operním žánrem, ale zejména si sami zahrají ve vybraných operních scénách, na chvíli se stanou scénografy a kostýmními výtvarníky, setkají se se sólisty i s dirigentem, seznámí se s divadelními profesemi a nahlédnou do divadelního zákulisí. Pro středoškolské studenty bude opět otevřen program Operních seminářů. V rámci půlročního programu zhlédnou účastníci několik operních inscenacích, setkají se s tvůrci a společné diskuze na seminářích povedou k formování jejich kritického uvažování jak o opeře, ale i o dramatickému umění jako celku. Součástí seminářů bude i exkurze do zákulisí zrekonstruované budovy Státní opery

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/

Národní divadlo plánuje uvést v sezoně 2023/24 dvacet premiér

Inscenace

25.04.2024

Východočeské divadlo Pardubice pokřtí CD muzikálu Makropulos musical

Východočeské divadlo před téměř dvěma lety uvedlo světovou premiéru muzikálu Makropulos musical z autorské dílny Petra Abrahama, Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové. Novou adaptaci známého dramatu o touze po věčném mládí režíroval Petr Novotný, jenž se současně skrývá i pod pseudonymem tvůrce libreta Petra Abrahama. Čapkova Věc Makropulos v muzikálovém hávu slaví úspěchy nejen u diváků, kteří ji v anketě o nejoblíbenější inscenace VČD roku 2023 vynesli až na první příčku, oceňuje ji rovněž odborná kritika – muzikálová porota Cen Thálie zařadila Petru Janečkovou, představitelku hlavní role Emile Marty, do užší nominace na Cenu Thálie 2023 v oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr.

25.04.2024

Květnové tipy z Divadla Viola: Vděk, Hodina diplomacie, Vyžeňte lvy!, Skorpios na obzoru, Hugo Haas a Adina Mandlová

Aktuální divadelní sezóna zvolna spěje k závěru, takže je ta správná chvíle vydat se ještě před prázdninami na některou z repríz úspěšných inscenací v Divadle Viola na Národní třídě. Úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, je na programu 7. a 10. května od 20 hodin. V hlavních rolích divadelní adaptace novely proslulé francouzské prozaičky Delphine de Vigan Vděk excelují Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl.

25.04.2024

Slovácké divadlo uvede v premiéře napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců

Slovácké divadlo v sobotu čeká další premiéra. Tentokrát se do čela inscenačního týmu postavil emeritní ředitel slovácké scény a režisérská legenda Igor Stránský. Divákům představí napínavé drama s prvky černého humoru Hostina dravců, kterou napsali francouzští autoři Vaché Katcha a Julien Sibre.