10.01.2006 00:00

Národní divadlo uvede galavečer a předá ceny tanečníkům

PRAHA 10. ledna (ČTK) - Balet Národního divadla uvede 2. února v historické budově potřetí večer nazvaný Balet Gala aneb Setkání v Praze. Vystoupí na něm čeští tanečníci, kteří působí ve významných světových baletních souborech, i zahraniční umělci.

Před představením dostane některý z českých tanečníků cenu Philip Morris Ballet Flower Award za rok 2005, která se uděluje nejlepšímu baletnímu umělci. ČTK to řekla mluvčí baletu ND Helena Bartlová.

Domácí scénu v programu zastoupí šéf baletu ND Petr Zuska, první sólisté souboru Tereza Podařilová a Alexandre Katsapov a Klára Kutilová a Jan Kodet. Spolu s Dariou Klimentovou přijede Anglický národní balet reprezentovat Jan-Erik Wickstrom, Düsseldorfský balet zastoupí Suzanne Kaicová, Michal Matys, Andrea Kramešová a Filip Veverka. Tančit budou také Lukáš Slavický a Zuzana Zahradníková z Bavorského státního baletu Mnichov, Mário Radačovský a Anik Bissonnette Velkého kanadského baletu Montreal a Zdeněk Konvalina z Houstonského baletu.

Ocenění pro nejlepšího tanečního umělce v oboru klasického baletu udělí pořadatelé ceny Philip Morris Ballet Flower Award. Laureát, který bude už třináctým v pořadí, dostává sošku, šek na 250.000 korun a titul Květ Baletu.

Současně se také udílí titul Poupě baletu pro mladšího tanečníka, který dostává šek na 50.000 korun.

Ocenění Philip Morris Ballet Flower Award bylo poprvé uděleno ve Finsku v roce 1977. V České republice se předává od roku 1993. V minulosti je získali Katsapov, Podařilová, Zuzana Susová, Jiří Pokorný, Hana Vláčilová, Stanislav Fečo, Jiří Jelínek, Zuzana Pokorná, Michal Štípa, Nikola Márová, Jana Kosíková-Přibylová a Eva Raisová.

hrm mal

Autor článku: ČTK