23.11.2021 12:47

Národní divadlo uvede pohádku Františka Hrubína Kráska a zvíře v režii končícího šéfa Činohry Daniela Špinara

Národní divadlo uvede pohádku Františka Hrubína Kráska a zvíře v režii končícího šéfa Činohry Daniela Špinara. Chystá ji jako velkou podívanou, příběh se v Národním divadle odehraje nejen v tajemném sídle Zvířete, ale i ve zpustlém cirkuse, kde Kráska se svým otcem a sestrami žije. V titulních rolích uvidí diváci Annu Fialovou a Davida Prachaře, sdělila ČTK mluvčí činohry Kateřina Ondroušková. Premiéry jsou 2. a 3. prosince.

Pohádka Kráska a zvíře vyšla poprvé v roce 1972. Jde o poslední dokončené dílo českého básníka a dramatika Františka Hrubína, které bylo ještě za jeho života uvedeno na jevišti. Námětem se mu stala známá indoevropská báje, do níž vložil kus svého vidění světa. Nestárnoucí archetypální legenda o síle a magii lásky vypráví o tom, že každá bytost má moc učinit krásným toho, koho skutečně miluje.

Kromě Fialové a Prachaře v inscenaci hrají Pavlína Štorková, Magdaléna Borová, Vladislav Beneš, Filip Kaňkovský, Jana Boušková nebo Jana Preissová a Jiří Štěpnička nebo František Němec.

Činohra Národního divadla, na jejíž scéně měly premiéru první dvě hry Františka Hrubína – Srpnová neděle (1958) a Křišťálová noc (1961) – uvedla poprvé jeho verzi známé pohádky v roce 1980, a to v Tylově divadle k nedožitým básníkovým sedmdesátinám. „Inscenace se dočkala úctyhodných 94 repríz a v roli Krásky se objevila Jana Boušková, kterou diváci uvidí také v současné inscenaci. Příběh je dodnes široce geograficky rozšířen a je zvláštní, jak si původní legendu jednotlivé národy samy sobě uzpůsobily. Mění se nejen jednotlivé dějové peripetie, vlastnosti postav i důvody, proč se Kráska za Zvířetem vydá," uvedla dramaturgyně Ilona Smejkalová.

Ve většině verzí hned od počátku hlavní hrdinka zná, či alespoň tuší hrůznost Zvířete. V Hrubínově pohádce ale Kráska uzří podobu svého přítele až téměř v samém závěru. Skutečná a hrozivá identita Zvířete je jí tak dlouho utajena. Nezamiluje se do něj proto z lítosti a ze soucitu, ale skutečně a fatálně, byť jej celou dobu nevidí a slyší jen jeho podmanivý hlas.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Národní divadlo uvede pohádku Františka Hrubína Kráska a zvíře v režii končícího šéfa Činohry Daniela Špinara

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.