16.04.2007 00:00

Národní divadlo v Brně dostane od města další peníze

Brno 16. dubna (ČTK) - Národní divadlo v Brně, jehož ředitel Zdeněk Prokeš byl ke 16. dubna odvolán a které se potýká s finančními problémy, dostane od Brna na letošní hospodaření navíc téměř 20 milionů korun. Jeho rozpočet tak naroste o desetinu. Větší část peněz divadlo již dostalo, v úterý budou brněnští radní schvalovat další téměř dva miliony korun. Dotace souvisí s chystanou návštěvou 17 prezidentů ve městě, řekla dnes novinářům náměstkyně primátora Barbora Javorová.

Prezidenti zemí střední a východní Evropy by měli do Brna přijet koncem května. Kvůli jejich návštěvě je třeba upravit Mahenovo divadlo. Za bezmála dva miliony korun by se měla opravit schodiště, nakoupit nové koberce, vyměnit dveře a mříže u radiátorů. Dalších 17,5 milionu korun, které již divadlo má, je určeno na provozní výdaje, mzdy divadelníků, nutné opravy budov a také na výstavbu kulis k chystaným premiérám.

Brno dotuje divadlo ročně asi 200 miliony korun, loňské hospodaření skončilo šestimilionovou ztrátou. Provozní ztráta divadla se tak vyšplhala asi na 30 milionů korun.

Javorová nastoupila do funkce náměstkyně primátora po loňských komunálních volbách. Krátce nato prý dostala zprávu, že pokud "Národní divadlo nedostane v nejbližší době nějakých 30 milionů korun, tak už během prvního pololetí se může dostat do platební neschopnosti a téměř hrozí kolaps". Podle názorů vedení Brna jsou ale v hospodaření divadla, skládajícím se z opery, činohry a baletu hrajících ve třech divadelních budovách, rezervy. Marketingové oddělení není podle Javorové provázáno s dramaturgií, divadlo má nedostatečnou propagaci a divadlo nedostatečně komunikuje se zřizovatelem, tedy s městěm.

Odvolaný ředitel Prokeš už dříve řekl, že kritiku vedení města nechápe. Argumentoval návštěvností, uměleckými úspěchy i vysokou soběstačností divadla. Kritická vyjádření primátora Romana Onderky k činohernímu repertoáru označil za nekompetentní.

K repertoáru divadla se dnes vyjádřila i náměstkyně Javorová. Řekla, že premiéry chystané na letošní rok, které divadlo kvůli nedostatku peněz zrušilo, byly "nevýznamné" a nebyly ani součástí předplatného. Divadlo zrušilo premiéru operního představení Jeden chce a druhý musí. Nastudování vycházelo z děl, která sepsali dramatik Moliére a skladatel Jean-Baptiste Lully. Další zrušenou premiérou je Manželské vraždění Erica-Emmanuela Schmidta. Důvodem zrušení v první řadě nebyly peníze, ale odchod herečky Zuzany Slavíkové z Brna do Prahy.

lce tmd fcz

Autor článku: ČTK