02.04.2020 20:23

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén.

Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov. Pokračujeme v rekonstrukcích i údržbových pracích. Samozřejmě v souladu s vyhlášeným stavem a zejména s bezpečnostními pokyny.

K dnešnímu dni jsme v souvislosti s mimořádnou situací stornovali 29 697 vstupenek. Za zrušená představení všech našich souborů ve všech našich divadelních budovách do konce března jsme na vstupném vrátili v celkové hrubé tržbě 20 415 078 Kč. Od vyhlášení mimořádné situace dne 10. 3. jsme naopak prodali celkem 923 vstupenek v celkové hodnotě 553 028 Kč, a to na představení konající se od Velikonoc do srpna.

Desítky diváků nás kontaktují, že vstupné za zrušená představení nechtějí vrátit. Podpořit divadlo lze prostřednictvím sbírkového účtu Národního divadla. Dárci budou odměněni benefity, které náleží členům Mecenášského klubu.

Vstupné za neodehraná představení vrací Národní divadlo automaticky při platbě online, fakturou nebo platební kartou. Vracení za nákupy na pokladně ND odbavujeme, po dobu uzavření pokladen, přes internetový formulář. Podrobnosti na webu divadla nebo na infolince. Předplatitelům budou nabídnuty náhradní termíny.

Národní divadlo se přidalo k iniciativě šití roušek. Na Facebooku Činohry proběhla kampaň k jejich nošení.


BALET NÁRODNÍHO DIVADLA
Protančíme tím

Ještě nedávno jsme s vámi mohli sdílet naše umění, předávat emoce a sklízet radost ze společných nejen baletních zážitků. Ale i když mluvíme o abstraktních hodnotách, jsme lidé – tanečníci s vůlí a talentem, tvůrci s vizemi a ideály, hudebníci s harmonickou duší... možná snílci, trochu podivíni, ale především umělci s velkou láskou k divadlu: zapálení, hořící...

V souladu se sloganem Protančíme tím připravujeme videa – například spot, ve kterém jsme zachytili domácí přípravu tanečníků, pro něž je kontinuální trénink nezbytnou součástí života. Tento spot vidělo na Facebooku doposud 729 tisíc lidí, a povedlo se tak veřejnosti předat vzkaz o naději a pozitivním přístupu. Navíc tuto specifickou situaci dokumentuje i fotograf Martin Divíšek, který připravuje sérii snímků – jak konkrétní tanečníci protančí karanténou. V druhém videu sdílíme emoci, že to není tak dlouho, co jsme pro vás tančili. Naplňovali jsme představy choreografů: Kylián, Spuck, Bigonzetti, Cranko... Šli jsme na hranice svých fyzických, ale i duševních možností – proměňovali jsme vás i sebe. Dotýkali jsme se věčnosti...

Na sociálních sítích si hlídejte okamžik, kdy spustíme online tréninky… a připravujeme velké překvapení: velikonoční přímý přenos baletního gala z Národního divadla s názvem Protančíme tím.

Nyní, kdy jsou lidé na celé planetě kvůli karanténě odděleni, je dobré si uvědomit, co nás propojuje. V sezonách 2018/19 a 2019/20 jsme pro vás uvedli šest premiér a odehráli 127 + 81 představení pro 95 154 + 67 819 diváků, vystoupili na jevištích tří kontinentů, spolupracovali jsme více než s dvacítkou choreografů a inscenátorů čtrnácti národností... Balet Národního divadla je tvořen 82 profesionálními tanečníky původem z celého světa...
Nyní – ztišeni čekáme... připravujeme se a věříme, že opona se zase zvedne a my, umělci na jevišti, budeme s vámi moci sdílet společné chvíle...

YouTube: Balet Národního divadla – #protancimetim / #dancethroughit
Facebook: Balet Národního divadla – #protancimetim / #dancethroughit
Instagram: Balet Národního divadla – #protancimetim / #dancethroughit


ČINOHRA NÁRODNÍHO DIVADLA

Mohlo by se zdát, že divadlo, jež bylo z úředního rozhodnutí uzavřeno a ocitlo se tak bez herců, bez techniků a samozřejmě bez obecenstva, se nutně ocitá v nečinnosti a propadá trudnomyslnosti. Jenže to by nesmělo být divadlo – živel hravý, který si cestu k divákům dokáže najít vždycky a porůznu. Činohra ND sice na rozdíl od jiných tuzemských scén nezareagovala na nově nastolený státní režim úplné karantény tím, že by přehrávala své inscenace online (to by nešlo už proto, kolik lidí jednotlivá představení obstarává, ani proto, že jsou režírovány na prostor velkého jeviště, který podomácku spíchnuté improvizované video nedokáže obsáhnout), přesto zahálkou netrpíme.

Rozhodli jsme se spojit své síly a vytvářet pro vás, své diváky, také v těchto nezvyklých podmínkách obsah úplně nový. Několikrát denně tedy zásobujeme svůj kanál na Youtube i svůj profil na Facebooku videopříspěvky – a máme pro vás seriály různých žánrů, takže si můžete
vybírat podle toho, jakému zrovna holdujete.
Začali jsme fotografickou výzvou našich herců za nošení roušek. Pokračujeme Národním kurzem herecké šmíry, v němž se dozvíte herecké finty, které vám mohou pomoct i v běžném životě.
Případné potíže s výpadky školní výuky se v populární sérii Tahák pro školáky a studenty rozhodla napravit na úpěnlivou prosbu své neteře a později na přímluvy svých dychtivých učitelských přátel teta Marta Ljubková, která na zápraží své chalupy už stačila dětem fyzicky přítomným i vzdáleně připojeným vysvětlit, co nebo kdo to byli a jsou Molière, Václav Havel, Anton Pavlovič Čechov, ba dokonce berlínská divadelní scéna či tuzemské národní obrození. Coby externista do výkladů tetičce vstupuje dramaturg Jan Tošovský, jenž z hloubi hvozdů, v nichž je ztracen, přidal přednes Máchova Máje i rozjímání o tom, co zač byl jeho autor. Depresi z lesního osamění následně tentýž kantor podtrhl, když držel výklad o Ibsenovi a Brechtovi. Těžko pomyslet, do jakých temných vod se tento tvůrce odváží příště.
Další videa podobného typu budou pravidelně přibývat – po dohodě s partnerskými školami a členy našeho klubu ND Young budeme naplňovat nejakutnější požadavky našich mladých diváků i jejich pedagogů.

Jan Tošovský dále obstarává také žánr nejtěžší – předtočené dramaturgické úvody k předtočeným projevům vrcholných ústavních činitelů. Tošovský svými výstupy de facto ještě před začátkem vysílání ČT3 příkladně suploval činnost kdysi velmi oblíbených televizních hlasatelek. Této práci se rozhodli dostát i herci v seriálu čtených recenzí činoherních inscenací, nazvaném vzhledem k současné situaci dostatečně funerálně Co po nás zbyde: Matyáš Řezníček předkládá hodnocení Koncového světla, David Prachař vzpomíná na ohlasy Kouzelné země, Jan Bidlas udává, jak to bylo s Plukovníkem Švecem. Svou nezaměnitelnou interpretací přispěla i „královna“ Iva Janžurová s recenzí Audience u královny.

V Karanténní chvilce poezie si můžete poslechnout třeba Igora Orozoviče, jak čte svého oblíbeného básníka J. H. Krchovského, v přípravě je také Holanova Noc s Hamletem v podání Roberta Mikluše. Pavla Beretová a Magdaléna Borová naopak vyrazily na čerstvý vzduch
a na materiálu lidových písní se věnují výuce dvojhlasého zpěvu.

Videa vznikají v karanténních podmínkách z přirozeného uměleckého přetlaku a v obavě z nenávratné ztráty publika, stříhají je Dominik Žižka a kmenový režisér Činohry ND Jan Frič a i přes provizorní podmínky svého azylu je vytvářejí v nejlepší možné kvalitě. Ostatně jak říká Frič: „Když všichni mají šátek přes pusu a vypadají jak kovbojové, je potřeba aplikovat kovbojskou čest!“ Zvuk a znělky stříhá a připravuje Jakub Kudláč.

Závěrem ještě upozornění na připravované on-line příspěvky, na které se můžete těšit: právě se pracuje na podcastech Činohry ND, kde bude k poslechu přichystána většina našich přednáškových večerů, které vznikly pod hlavičkou ND Talks, Dramaturgické varieté Marty Ljubkové a další pořady.
Chystáme také audioknihu, jež bude záznamem naší neopakovatelné akce Faust Komplet Faust, která proběhla loni v červnu na nám. Václava Havla a kde během jedenácti hodin zazněl celý Goethův Faust.
Od začátku dubna si pak budou moci příznivci počítačových her doma zahrát Sametové arkády, které vznikly jako oslava výročí Sametové revoluce a budou k mání zde: https://cinohra-nd.itch.io
Sledujte nás na Facebooku, Instagramu a Youtube kanálu Činohry ND.


OPERA NÁRODNÍHO DIVADLA

Stejně jako je tomu u mnoha dalších scén v České republice i v zahraničí, také provoz Opery Národního divadla a Státní opery je zastaven. Jeviště i hlediště sice zejí prázdnotou, ale málokdo opravdu zahálí.

Mnoho zaměstnanců se zapojilo do celonárodní výzvy šití roušek pro potřebné, většina administrativních pracovníků pracuje přes počítače na dálku a umělci neúnavně cvičí doma. Aby nevyšli ze cviku a, až to situace dovolí, zase rychle naskočili do svých rolí. Někteří ale zvládají nejen to. Například sólistka Opery Národního divadla a Státní opery Alžběta Poláčková: „Snažím se cvičit každý den alespoň chvilku, je důležité nevyjít ze cviku. Domácí výuka se dvěma staršími dětmi (15 a 12), do toho jeden čtyřletý neúnavný raubíř, nonstop vaření, úklid, udržování dobré nálady... občas se mi podaří zmizet po obědě na hodinu a vyčistit si hlavu třeba na bruslích u Vltavy. Ve zdravém těle zdravý duch! Divadlo mi chybí strašně moc, ale musíme být trpěliví, ohleduplní jeden k druhému a věřit, že společnými silami to všechno zvládneme!“ dodává Poláčková.

Program Opery během následujících týdnů a měsíců dozná výrazných změn. Některé premiéry budou posunuty, několik jich bude ale bohužel zrušeno. Konkrétní seznam je v této chvíli v řešení. Peníze za vstupenky na neodehraná představení se divákům samozřejmě vrací.
„Musím říci, že i u nás se setkáváme s tím, že lidé své peníze nechtějí zpět a divadlu je věnují. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem za vyjádření podpory. V této nelehké době je to pro nás obzvláště důležité,“ říká umělecký ředitel Opery ND a Státní opery Per Boye Hansen.

Ke konci března spustila první česká operní scéna svou komunikační kampaň s názvem #operanámprozpívá.

Oficiální účty sociálních sítí @ndopera a @narodnidivadlo se plní pozdravy od umělců – od fotografií z nouzového režimu po téměř umělecká videa se vzkazy divákům a milovníkům opery. Kampaň je podporovaná i na velkoformátových plochách. Na sociálních sítích Opery se objevují také známá umělecká hudební díla z online prostředí i archivů.

V plánu je také zapojení souborů obou operních domů do aktivit, které budou organizovány v rámci kulturních i jiných akcí v době nouzového režimu i v čase následném, samozřejmě za dodržování všech nutných hygienických nařízení. V současné době se jedná například o chaty se známými osobnostmi na internetovém portále pro seniory, koncerty v pražských vnitroblocích
nebo tvorba společného videospotu.

Umělci i vedení opery podporují všechny, kdo v těchto chvílích pracují na bezpečnosti a ochraně zdraví obyvatel.
Všichni také doufají v co nejrychlejší návrat do normálního režimu, tedy i v návrat do divadel.
Protože ani to nejkrásnější operní dílo není ničím bez svých diváků…

Držme si proto palce. Zvládneme to!
#operanámprozpívá

Autor článku: Převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/