23.01.2019 09:41

Národní divadlo v Praze připomene výročí úmrtí Bohumila Hrabala operou Don Hrabal a výstavou Hrabalova galaxie

Národní divadlo v Praze připomene Bohumila Hrabala, od jehož úmrtí 3. února uplyne 22 let, operou Don Hrabal a výstavou Hrabalova galaxie. Opera Miloše Orsona Štědroně Don Hrabal se na Novou scénu ND vrátí 7. února. Ve stejný den bude ve výstavní síni ND zahájena výstava Hrabalova galaxie, která představí práce patnácti maďarských autorů, mezi nimiž jsou spisovatelé, malíři, sochaři, výtvarníci i sběratelé. ČTK o tom za organizátory informovala Simona Andělová.

Hrabalova galaxie je iniciativou spolku přátel Černého vola sdružujícího maďarské umělce, které inspiroval jeden z nejpřekládanějších českých autorů 20. století.

„V září 2005 jsme v Petőfiho muzeu v Aszódu uspořádali naši první výstavu Momenty z Hrabalovy galaxie, na které se uměleckou tvorbou podíleli tři autoři. Prostřednictvím diapozitivů, literárních textů, maleb, fotografií, třírozměrných uměleckých děl jsme se snažili návštěvníkům víc přiblížit spisovatelův život a jeho dílo. Bohumil Hrabal je v Maďarsku oblíbený a galaxie se začala rozpínat. K prvním tvůrcům se přidávali další umělci svými malbami, literární tvorbou, sochami i sběratelskými originály," uvedl Asztalos Tamás, kurátor výstavy a jeden z vystavujících autorů.

Dosud byla výstava Hrabalova galaxie představena ve třech zemích celkem třiadvacetkrát. Ve výstavní síni ND ji zájemci mohou zhlédnout do konce února. Vstup je zdarma.

Premiéra opery Don Hrabal se na Nové scéně ND uskutečnila 14. prosince 2017. Největší aplaus sklidil představitel titulní role Roman Janál, kterému autor jeho part napsal přímo „na tělo". Opera, která v režii Lindy Keprtové vznikla na objednávku ND 20 let po smrti spisovatele, v devíti obrazech provází důležitými okamžiky Hrabalova života. Zaznamenává jeho neúspěch ve škole a úspěchy u žen, práci u železnice i v dělnických profesích v Kladně, svatbu, nepřízeň režimu i části literární kritiky i okamžik, kdy ukončil svůj život skokem z nemocničního okna. V opeře nechybí sbor milovaných koček a hejno holubů.

Tři osudové Hrabalovy ženy ztvárňují Yukiko Kinjo (Múza spojující ve své postavě všechny Hrabalovy lásky), Jana Sýkorová (manželka Eliška přezdívaná Pipsi) a Lenka Šmídová (Matka). O hudební doprovod se postaral orchestr pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého. Skladatel Štědroň napsal operu na vlastní libreto. Vycházel přitom nejen ze znalosti Hrabalova díla, ale také z dokumentárních materiálů a literárních studií.

Další letošní reprízy Dona Hrabala jsou na programu 13. a 27. února a 28. března.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal