14.03.2019 11:28

Národní divadlo vzdá inscenací Za krásu poctu divadelníku K. H. Hilarovi

Národní divadlo uvede dnes večer na Nové scéně premiéru inscenace nazvané Za krásu. Režisér a šéf činohry první české scény Daniel Špinar ji pojal jako poctu Karlu Hugovi Hilarovi, jednomu z nejznámějších českých divadelníků spjatému s Divadlem na Vinohradech a později právě s Národním divadlem. Hilarovu energii a vášeň k divadlu v inscenaci ztvárňuje 13 hereček.

Karel Hugo Hilar (1885 až 1935), vlastním jménem Karel Bakule byl dramatik, dramaturg, režisér, kritik a esejista, který podle odborníků proměnil české divadlo. Po letech působení ve vinohradském divadle, které pozvedl na moderní scénu a konkurenta Národního divadla, přišel v roce 1921 do zlaté kapličky. Historikové říkají, že přišel „na území velmi komplikované a nepřátelské".

Hilar se umělecky projevil nejdříve jako autor veršů, románů i her, ovlivněných francouzskou dekadencí z konce 19. století. O divadlo se začal zajímat nejprve v kritikách, praktickou divadelní dráhu započal v roce 1910 jako lektor a tajemník Divadla na Vinohradech, kde se záhy uplatnil i jako režisér, od roku 1914 byl šéfem činohry.

Umělecké úspěchy, jichž dosahoval za první světové války a v poválečné době, vedly k tomu, že byl postaven do čela činohry ND, kde působil od roku 1921 až do své smrti ve svých 49 letech. V činohře první české scény prosadil principy dynamického výrazu imaginačně bohaté režie a přivedl na jeviště ND řadu nových umělců, postaral se o modernizaci zařízení obou scén ND a proti silnému odporu konzervativních sil tu důsledně uplatňoval zásadu režisérského divadla.

Na sklonku 20. let přizval do ND mladé režiséry z okruhu avantgardy, z nichž Jiří Frejka se stal jeho nejvýznamnějším pokračovatelem. Nasazení, s nímž se divadlu Hilar věnoval, vyčerpalo jeho tělo a v 39 letech po záchvatu mrtvice na delší čas divadlo opustil. Po návratu do ND pracoval ještě usilovněji, ale v necelých 50 letech druhému záchvatu podlehl. Tisk napsal, že „padl ve službách Národního divadla".

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, jw