01.02.2007 00:00

Národní filmový archiv připomíná 95. narozeniny Jiřího Trnky

Praha 1. února (ČTK) - Projekce loutkového filmu Špalíček z roku 1947 zahájila v pražském kině Ponrepo rok nedožitých pětadevadesátin klasika české animované tvorby Jiřího Trnky. Podle historičky z Národního filmového archivu Michaely Mertové budou v tomto kinosále následovat i další akce vztahující se k tomuto výročí.

"Do 13. února uvedeme ve třech představeních celkem devět Trnkových snímků. Budou mezi nimi slavné Staré pověsti české z roku 1953, o šest let mladší Sen noci svatojánské a také mezinárodně ceněná Ruka, která vznikla v polovině 60. let jako zpodobnění totality," řekla Mertová ČTK. Současně byla v Ponrepu otevřena výstava fotografií kameramana Jiřího Vojty, které přibližují natáčení Snu noci svatojánské.

Podle Mertové byl tematický i technologický vývoj v Trnkově filmové tvorbě vždy jasně podřízen tvůrčímu záměru. Tento filmař se nikdy ve svých snímcích samoúčelně neopakoval, své dřívější poznatky obměňoval, rozvíjel nebo kombinoval.

Výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista a režisér Jiří Trnka (24. února 1912 - 30. prosince 1969) patří k zakladatelům českého animovaného filmu. S loutkami, které se v jejich rodině vyráběly, byl v kontaktu od dětství. V letech 1929 až 1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde byl v roce 1967 jmenován profesorem. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro divadlo Josefa Skupy v Plzni, později v dnešním pražském Rokoku provozoval vlastní loutkovou scénu. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku.

V roce 1946 si Trnka přivezl z Cannes hlavní cenu za film Zvířátka a Petrovští. V 50. letech vznikly v jeho dílně úspěšné tituly jako Bajaja, Staré pověsti české a Sen noci svatojánské, jimiž si vysloužil od světové filmové kritiky označení Walt Disney Východu.

Před deseti lety vydal Krátký film Praha videokazetu mapující život a dílo tohoto slavného filmaře, jehož animované snímky jsou jedinečnou specialitou české poválečné kinematografie. Své loutky natáčel téměř 20 let, a otevřel tak dveře novému umění - loutkovému filmu.

"Trnkovy loutkové filmy jsou dodnes vizuálními senzacemi, jakýmsi českým zázrakem," podotýká režisérka Mirka Humplíková, která devadesátiminutový dokumentární pořad sestavila.

Jiří Borovička kar

Autor článku: ČTK