08.07.2012 15:07

Návštěvníky letního divadla v Liberci odradila hrozba deště

Jen zpola zaplněné náměstí před radnicí v Liberci přihlíželo oblíbenému maňáskovému představení Alibaba a čtyřicet loupežníků v podání místního Naivního divadla. V minulých letech bývalo přitom náměstí do posledního místa obsazené a diváci často přihlíželi i ze zahrádek okolních restaurací. Letos však zřejmě návštěvnost poznamenalo nejisté počasí. Ještě odpoledne v Liberci pršelo a mnozí diváci přiznávali, že nevěřili, že se bude hrát.

"Je to škoda," posteskl si ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava. ČTK přiznal, že od rána sledoval počasí, protože za deště není možné hrát. Divadlo není pod střechou a technika včetně osvětlení stojí přes půl milionu, a tak ji na déšť nikdo nepostaví. V minulosti už byla představení několikrát právě kvůli dešti zrušena. I dnes všichni s napětím sledovali zatahující se oblohu a v duchu se sázeli, zda herci stihnou představení odehrát. Nakonec to vyšlo.

Příběh o hodném Alibabovi a čtyřiceti strašných loupežnících v Česku patří k nejznámějším příběhům z rozsáhlé arabské středověké sbírky lidových vyprávění nazvaných souhrnně Tisíc a jedna noc. Jeho loutkové provedení od dvorní autorky divadla Ivy Peřinové je ale výjimečné, baví nejen děti, ale i dospělé. Na repertoáru libereckého Naivního divadla je už od roku 1994 a diváky stále neomrzelo. "Sklízíme úspěchy na domácích i světových scénách. Loni jsme tohle představení vezli i na mezinárodní festival do Hongkongu," poznamenal Doubrava.

Představení Naivního divadla už k létu v Liberci neodmyslitelně patří, je součástí přehlídky Letní setkání s divadlem, která se v Liberci poprvé uskutečnila v roce 2002. Původní přehlídka nabízela až osm představení, ještě v roce 2010 se jich hrálo pět, loni už se museli diváci spokojit jen se dvěma a letos to je stejné. Důvodem jsou úspory. "Letos dá město na projekt 41.000 korun," řekla již dříve ČTK mluvčí magistrátu Pavlína Stránská. Ještě předloni dávalo město pětinásobek. Milovníci divadla se tak mohou těšit jen na Posedlost baletem, kterou odehraje soubor Divadla F.X. Šaldy 25. srpna.


Naivní divadlo: Alibaba a čtyřicet loupežníků

Autor článku: ČTK: Leona Vacková, kš, foto: Naivní divadlo

Návštěvníky letního divadla v Liberci odradila hrozba deště