29.09.2007 00:00

Návštěvnost středočeských divadel stoupá, města je podporují

Kladno/Mladá Boleslav/Vlašim (Benešovsko) 28. září (ČTK) - Návštěvnost většiny středočeských divadel stoupá, diváci mají zájem především o komedie a muzikály. Města ze svých rozpočtů vynakládají na činnost divadel miliony korun. Některá divadla však zápasí s nedostatkem herců a musí si vypomáhat hostujícími umělci, program mnohých doplňují představení zájezdových divadel, zejména z Prahy. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Například návštěvnost příbramského Divadla Antonína Dvořáka se podle ředitele Petra Bednáře za poslední sezonu zvýšila o 30 procent. Rozpočet divadla včetně dotací je téměř 30 milionů korun, z toho činí příspěvek města 18 milionů korun. Podle uměleckého šéfa Milana Schejbala si diváci oblíbili inteligentní komedie. V současnosti jsou nedílnou součástí příbramského divadla hostující herci. Nyní je to příklad Simony Stašové v Drobečcích z perníku nebo Filipa Blažka v chystané hře Přelet na kukaččím hnízdem.

Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře nemá vlastní herecký soubor. Jeho programovou nabídku tvoří vystoupení profesionálních a amatérských scén, koncerty, taneční pořady pro děti i dospělé, přehlídky, soutěže, festivaly. "Specializujeme se především na hostování špičkových divadelních souborů z Prahy," řekla ČTK ředitelka Jana Kozáková. Návštěvnost je podle ní už několik let na stejné úrovni. Roční náklady divadla jsou kolem 8,5 milionu korun, z toho dotace města pokryje zhruba 4,5 milionu korun.

V nové umělecké sezoně 2007/2008 nabídne kladenské divadlo sedm premiér, stejně jako v předchozí. Na repertoáru divadla například zůstávají úspěšné inscenace Lucrezia Borgia, Vše o ženách, muzikál Tajný deník Adriana Molea či převleková komedie Charleyova teta. "V Kladně se tradičně daří komediím a muzikálům," sdělila ředitelka divadla Blanka Bendlová.

V uplynulé sezoně Středočeské divadlo Kladno meziročně zvýšilo tržby o zhruba 250.000 korun na letošních 3,4 milionu korun. Po loňském propadu se od ledna do června o téměř 3000 zvýšil počet diváků na letošních 19.600, v roce 2005 to bylo 19.100 diváků.

Do své 58. sezony také vstupuje dětské Divadlo Lampion, které se na začátku roku se Středočeským divadlem Kladno spojilo v jednu scénu. První premiéra se uskuteční 5. října. Příspěvková organizace města Středočeské divadlo Kladno se loni změnila na společnost s ručením omezeným. Rozpočet divadla je přes 30 milionů korun. Z větší části na jeho činnost přispívá město. Od 1. dubna společnost Středočeské divadlo Kladno převzala Kladenský zámek s galerií a zahradou a změnila svůj název na Kultura pro Kladno.

Novinku připravilo od nové sezony poděbradské Divadlo Na Kovárně, které abonentům nabízí předplatné nově ve dvou řadách divadelních her, kterými jsou Divadlo náročného diváka a Zábavná řada. "Už máme více než 100 abonentů," řekl ČTK ředitel divadla Ladislav Langr. Divadlo má kapacitu 220 lidí. Diváci se v Poděbradech mohou těšit například na Blbce k večeři, kterého do lázeňského města přijede 4. listopadu sehrát divadlo Bez zábradlí. Ve hře účinkuje i režisér Jiří Menzel nebo herec Václav Vydra. 25. března pak do Poděbrad zavítá Studio Ypsilon s vlastní úpravou opery Prodaná nevěsta aneb Pojď domů, ona brečí. Zahrají si v ní například Jiří Lábus nebo Marek Eben.

Městské divadlo Mladá Boleslav odstartovalo sezonu již minulý týden na Malé scéně představením Rozmarné léto. Do konce roku představí divadlo dvě premiéry. Podle ředitele divadla Františka Skřípka dostalo letos divadlo z rozpočtu města na svoji činnost 20 milionů korun. Návštěvnost podle něj loni lehce překračovala 90 procent, letos očekává stejné množství zájemců.

jir jt mtj fcz

Autor článku: ČTK